A veterán útja

Wostry Ferenc | 2010. szeptember 01. |

B

Lee Child: Rögös út

General Press Kiadó, 2007, 347 oldal, 2125 Ft

 

Az olvasó biztos lehet benne, hogy ha Jack Reacher, Lee Child sorozatának hőse még a legmindennaposabb tevékenységet végzi is, abból nemsokára szarvihar kerekedik. Ezúttal sem lesz másképp: Reacher nyugodtan figyeli, ahogy egy férfi beszáll egy kocsiba és elhajt - nem sokkal később ebből a mindennapos semmiségből emberrablási ügy bimbadzik.

Reachert - a Rögös út a tizedik Lee Child-regény, amelynek ez a harcedzett, öntörvényű veterán a főszereplője - másnap már egy kétes hírű milliomos vallatja arról, amit látott. Lane, a gazdagember érthetően ideges: feleségét és mostohalányát elrabolták - eszmecseréjük bevégeztével egymillió dollárt ajánl fel Reachernek, hogy szeretteit visszahozza. Reacher egy Lauren nevű - és természetesen bombázó külsejű - FBI-ügynök csajjal szövetkezve az emberrablók nyomába szegődik, ám meglehetősen hamar nyilvánvalóvá válik számára, hogy a szituáció messze nem annyira egyszerű, mint amilyennek gondolta.

Reacher a modern amerikai szórakoztatóirodalom Jack Bauerje, szinte egy az egyben ugyanaz a személyiségük - felméri a szituációt, nem szarakodik, odacsap... hatékonyság, profizmus mindenek felett, és a cél elérése érdekében gyakran a saját testi épsége sem számít -, csak éppen Reacher teljesen a törvényen kívül áll.

Child stílusa lényegre törő, pattogós, nélkülözi a stilisztikai firlefrancokat. Néha annyira minimalista, hogy az zavaróan hathat, ha az ember nincs hozzászokva - mondjuk Ellroy géppuskanyelvének zakatolásáig nem megy el, de megközelíti - ez egyébként jellemző a mostani amerikai ponyvaprózára. Ez a stílusfogás rendkívüli erővel lendíti előre a cselekményt, mintha a segge alá gyújtanának az amúgy is fordulatos sztorinak. A spártai csupaszság igazán csak a dialógusoknál ejtheti csapdába az olvasót, néha az ember elveszíti a fonalat és nem lehet tudni bizonyos mondatok melyik beszélgető szájából hangzottak el.

A Rögös út könnyű olvasmány és a thrillerek rajongóinak - ha ragaszkodunk ahhoz, hogy a krimi az az ún. whodunit, akkor kénytelen vagyok a Rögös úthoz hasonló könyvet thrillernek nevezni - kötelező. Őrült módon olvasatja magát, és annak ellenére, hogy tizedik a Reacher-széria sorában, nyugodtan lehet ezzel a regénnyel kezdeni a figurával való ismerkedést.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.