L. Stipkovits Erika: Közelebb egymáshoz - 11 tévhit párkapcsolatainkról
HVG Kiadói Rt., 2013, 2013, 392 oldal, 3500 HUF
A+
L. Stipkovits Erika klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus, szakpszichoterapeuta, integratív hipnoterapeuta. Évek óta tart nagy sikerű tréningeket az ország különböző pontjain, melyeknek témája a boldog párkapcsolatok kialakítása. Ezek az előadások már könyvben is olvashatók, melynek címe Közelebb egymáshoz – 11 tévhit párkapcsolatainkról.
Mindenki boldog, kiegyensúlyozott párkapcsolatra vágyik, ám legtöbbször a mesék világában élünk: ennek elérése nem ajándék, hanem kemény munka eredménye. Több száz önsegítő és párkapcsolati problémamegoldó kötet lelhető fel a piacon - jogos a kérdés, mi újat tudna adni ez a kötet? Mégis azt gondolom, érdemes akár százegyedikként is elolvasni, mert egy hatalmas rendszerező munka eredménye. L. Stipkovits Erika nem elégszik meg csupán a kapcsolódó szakirodalom összefoglalásával, gyakorlati leírásokkal és a mindennapi életből vett példákkal valódi segítséget nyújt az olvasóknak. Nem könnyű olvasmány – bár önmagunkról és a hibáinkról olvasni amúgy sem az –, mégis érdemes megbirkózni vele, kis adagokban, megállva néha a kritikus pontoknál. Szerencsére nem akar mindentudó szerepkörben tetszelegni a szerző, ugyanolyan esendő embernek írja le magát, mint akiknek ez a könyv is készült. Érdekes volt, hogy a hivatkozott alapművek mellett 2013-ban megjelent kötetek is helyet kaptak. Összességében azt tudom rá mondani, hogy olvasmányos, alaposan átgondolt, a fejezetek jól szerkesztettek, és bár néha fájt, jó volt olvasni.
A szerző szerint a párkapcsolati problémák többsége legtöbbször tévhitekből adódik. Ebben a kötetben 11-ről ír hosszabban, aprólékosan bemutatva a rossz beidegződéseket és azt a természetes reakciót, hogy gyarló emberként nem merünk szembenézni a valósággal. Tudattalanul ismételjük meg ugyanazokat a viselkedési mintákat, melyeket gyermekkorunkban láttunk. A fejezetek elején a tévhiteket mutatja be L. Stipkovits Erika, majd a több évtizedes praxisából vett példákon keresztül szemlélteti azokat, végül pedig egy rövid összefoglaló rész segít a feldolgozásban. A főbb témák a szülő-gyermek kapcsolat, a leválás, az elköteleződés, az érzelmi függőség, az önbizalom és az önismeret. A kötet végén találhatók az úgynevezett lépőkövek, vagyis olyan tesztek és feladatok leírása, melyekkel önmagunkat fejleszthetjük, de páros gyakorlatként is végezhetők. Minden tévhithez más-más lépőkő tartozik, amelyek segítségével átprogramozható az agy, ezáltal pedig eloszlathatók a tévhitek. Ez egy izgalmas utazás, de nagy adag bátorság is kell hozzá. Először például érdemes megfigyelni a viselkedésünket - mi az az esemény, ami erős érzelmet vagy indulatot vált ki belőlünk, főleg, ha ez a probléma gyakrabban ismétlődik a párkapcsolatunkban. Ha mindig ugyanolyan intenzitású a reakciónk, akkor a tudatalattiban egy korábban fel nem dolgozott élmény lapul, amely még évtizedek múltával is megkeseríti a mindennapjainkat. A szerző legtöbbször a hipnoterápiás módszert alkalmazza, mely segítségével az adott probléma, elfojtás, érzelmi hiány kezelhető, megszüntethető. A változáshoz türelemre van szükség, egy-egy téves beidegződés feloldása hosszabb önismereti folyamat során lehetséges csak.
Már csak arról nem esett szó, hogy kinek is érdemes elolvasnia. A válasz egyszerű: mindenki találhat benne az aktuális élethelyzetére vonatkozó feladatokat, megoldásokat. Szakítás után, vagy a párkapcsolat bármely stádiumában (ismerkedési-, összecsiszolódási szakasz, válság, több évtizedes együttélés) is érdemes fellapoznia egy-egy fejezetet és kipróbálni a lépőköveket.
Szerző: Aschenbrenner Eti