Erőss Zsolt, a Hópárduc

Rostás Eni | 2013. február 02. |

B
Földes András: Erőss Zsolt - A Himalajánál magasabbra

Libri, 300 oldal, 2012, 2993 HUF

ELSŐ MONDAT: „A kisfiú egy havas lejtő alján állt, és sírt.”

Interjúnk Erőss Zsolttal 

A kisfiúból férfi lett, a férfiből hópárduc, a havas lejtőből sziklafal, a sziklafalból meg a világ legmagasabb hegycsúcsa, írnám, ha egy mondatban akarnám összefoglalni a Mount Everest első magyar állampolgárságú meghódítójának, Erőss Zsoltnak az életútját. Földes András már a második könyvet írja barátjáról, és ezúttal a hegyre is elkísérte. Azzal, hogy épp a tragikus végkimenetelű Annapurna-túrához csatlakozott, nemcsak a kívülálló szubjektív drámaiságát adta hozzá a történethez, de egy hosszú évek óta lappangó konfliktust is kirobbantott a Magyarok a világ nyolcezresein expedíciósorozat alapítói között. Mivel a hegymászó élete nem csak játék és mese, senki se számítson diadalittas csúcshódításokra vagy hangos ünneplésekre a világ tetején. Sokkal inkább ember- és hóhatár feletti teljesítményre, és egy nagy adag megszállottságra. Az ország első hegymászócelebéről szóló portrékötet leginkább önsegélyező könyvként válik be, különösen azokon a napokon, amikor elhisszük, hogy nincs nálunk szerencsétlenebb ember az univerzumban. Elfagyott ujjakról és a természet testet, lelket és barátságokat nem kímélő erejéről olvasva rájövünk majd, hogy nekünk nem is olyan rossz. A könyvben felsorakoztatott szakkifejezésekkel bármelyik sítúrán sikert arathatunk, kiderül, hogy mi a legjobb módszer a szenzációra vágyó újságírók lenyugtatására és az is, hogy hiába mászott meg Erőss kilencet a világ 14 nyolcezres csúcsából, ismerkedni csak az interneten képes. 

A cikk a Könyves magazin 5. számában jelent meg.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.