Darabokra hullott világok

RóbertKatalin | 2009. szeptember 07. |

A
Raana Raas: Csodaidők – Árulás

Shremeya, Budapest, 2009, 405 o., 2480 Ft

Ahogy a KönyvesBlogon megírtuk már, Görgey Etelka tetralógiájának, a Csodaidőknek küzdelmek és olvasói összefogás árán került a nyomdákba a harmadik kötete. Az Árulás valamivel rövidebb, feszesebb, komolyabb, mint az első két könyv, de azokhoz hasonlóan sodró erejű, meglepetésekkel és nagyon is kegyetlen pillanatokkal teli regény. Az első kötet különlegessége a két világ bemutatásában és az emberi kapcsolatok felrajzolásában rejlett. A második kötetben fontos volt a felnőtté válás, új felelősségek, új lehetőségek és új félelmek megjelenése, egy a kitáguló világban. A harmadik kötet pedig már nagyon is „felnőtt”. Nem csak, mert – köszönhetően annak, hogy ismét évekkel később vesszük fel a történet fonalát, mint ahol a második kötet véget ért – most már minden főszereplő felnőtt, hanem azért is, mert önállóan kell élniük, másokért is felelősséget kell vállalniuk, és mindezt a család védő támogatása nélkül teszik meg.

A második kötet véres befejezése után nem meglepő, ha azt mondjuk, az Árulás kezdetén minden szereplő élete szétforgácsolódott. Judy visszatér a külsősök közé, és saját régi nevén kezd el egy olyan életet, amelyre a legkevésbé se vágyott: orvosnak tanul, a Csillagunió katonájaként végzi el orvosi gyakorlatát, és csaknem ugyanolyan magányos, mint Az ogfák vöröse elején. Giin azután, hogy elvesztette az otthonát és a családját, hol a külsősökhöz hasonló életmódot folytat, hol más kaveni családokkal él, és elsősorban a politikának szenteli magát. Yaannak van új, külsős családja, de, mint magas rangú katona, ideje nagy részét tőlük távol tölti, s neki is el kell fogadnia azt, hogy mindaz, amire emlékezett, ami a múltját jelentette, örökre eltűnt.

Az Árulás tele van veszteségekkel és újrakezdésekkel. Nem csak az előző kötetben elvesztett családtagok és barátok hiányát kell feldolgozni a szereplőknek, ugyanis Görgey Etelka borzongatóan pontosan mutatja be a háború veszteségeit, és azt, hogy ha valaki magas rangot ér el, mennyire könnyen veszítheti el mindazokat, akik fontosak számára. Ez a kötet ugyanakkor a bizalomról is szól. A második kötetet túlélt szereplőknek saját érdekükben titkolni kell származásukat, s a tény, hogy kit választanak maguk mellé, kinek mit mondanak el, kiben bíznak meg, kulcsfontosságú lesz az életükben. A cím alapján pedig nem is kérdés, hogy ezzel a bizalommal nem egyszer visszaélnek a kötetben.

A szerző megőrizte a korábbi kötetekből ismert elbeszélési szerkezetet: a fejezetek váltakozva, más-más főszereplő nézőpontjából mesélik a történetet. Mivel Judy, Giin és Yaan nagyon távol sodródott egymástól, most a fejezetek sokszor egészen elszeparálódnak, legfeljebb egy-két utalással a másik két szereplő helyzetére. Ugyanakkor ez a három életút sokszor egészen véletlenül találkozik össze, hogy keresztezzék és alapvetően befolyásolják egymást. A történet repedezettebb, és könnyen előfordulhat, hogy valamelyik szereplő éppen nem köt le annyira, mert a másik helyzete jobban foglalkoztat – együtt azonban tökéletesen összeáll, és kerek egészet alkot az Árulás is.

Sőt, mivel közeledünk a sorozat vége felé, lassan kezd kibontakozni a teljes tetralógia vége, és az olvasó igen nagy vágyat érez a kombinálásra. A szerző kedveli a meglepetéseket, s rendszeresen kerülnek elő olyan szereplők, akiket halottnak vagy elveszettnek hittünk, vagy rájövünk, hogy egyes személyek valójában azonosak másokkal, akiket álnéven ismertünk meg. Ez pedig kiváló táptalajt ad a vad teória-gyártásnak: már csak egyetlen kötet van hátra, hogy fény derüljön minden személyazonosságra, mindenkinek a szülőjére, minden háttérben zajló összeesküvésre. Kétségkívül parádés – és valószínűleg áldozatoktól sem mentes – zárást várhatunk Görgey Etelkától, aki 2010 tavaszára ígéri a Csodaidők negyedik részének megjelenését.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.