Check-in

m.anna | 2013. február 24. |

B-
Gerlóczy Márton: Check-in

Scolar Kiadó, 184 oldal, 2012, 2508 HUF

„A Ferihegyi reptér éttermében ültünk Móriccal.”

Olvass bele a könyvbe!

Adott egy fiatal, sokat utazó, kozmopolita író, aki minden novellájában a világ másik helyéről jelentkezik. Utazótársa több is van, de ez lényegtelen, hiszen ugyanazt a flegma karaktert hozzák, akárhogy hívják is őket. Ez a karakter megegyezik a narrátor, sőt, a kötetben szereplő minden magyar személyiségével: Lajos, a „csóró magyar író” úgy gondolja, magyarnak lenni szar, Magyarországon élni szar, innen elutazni is csak addig jó, amíg az embernek szembe nem kell néznie a visszatérés rémével.

A legszarabb nyilván az, amikor az utazás folyamán, ami, mintha a magyarlét alól kivett szabadságot jelentené, más magyarokkal találkozik az ember, vagy annyira magyarként viselkedik, hogy még ő is megretten magától. A Check-in novellái tépelődő, önostorozó, lázas önreflexiók a szerző magyarságára vonatkozóan, de őszintén szólva: az idegesítő fajtából. Már a feledik novella után viszolygunk a főhőstől, aki végigissza, kurvázza és kesergi a világot, nem aktív, nem produktív, nem potens, egyetlen valós képessége az, hogy a világ bármely pontján mélységesen és őszintén sajnálja magát amiatt, mert magyarnak született, és magyarnak lenni, ugye, szar.

Pedig Gerlóczy jó író, pontos és szigorú mondatokkal dolgozik, a csuklóból odakent jellemzései vagy leírásai időnként olyan találóak, hogy az olvasó el is felejti egy pillanatra, mennyire maga mögött hagyná az alteregó „Lajost”. Félreértés ne essék, nem az önreflexióval van a probléma, hanem az állandó, idegesítő és teljesen céltalan nyavalygással. Zavarba ejtő könyv a Check-in, és nem azért, mert ne tudnám megmondani, milyen minőségű: kifejezetten jól megírt, tiptop novellafüzér. De épp annyira (szívből) meg lehet utálni a végére érve a kötetet, mint amennyire a főhős utálja saját magát.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.