Árnyak asszonya

.konyvesblog. | 2013. február 18. |

Darren Shan: Árnyak asszonya

Libri könyvkiadó, 418 oldal, 2012, 2967 HUF

OLVASONK_SZERINT.JPG

Minden műnek, legyen szó akár zenéről, könyvről, képről vagy filmről, van egy úgynevezett b-faktora. Ez a szám jelzi azt, hogy hányszor nézünk bután magunk elé, és suttogunk el egy lágy káromkodást a készítő zsenialitásának elismeréséül. DarrenShan jelen alkotása az olvasót erre a cselekvésre olyan gyakran készteti, hogy az már-már a Kutyaszorítóban című filmben érezheti magát.

Az ír származású író – eredeti nevén Darren O'Shaughnessy– tizenéves kora óta ír. Főleg felnőtteknek szóló könyveken dolgozott, míg 27 éves korában, 2000. januárjában kiadták az eredetileg saját szórakoztatására írt Rémségek cirkuszát. A négy év alatt tizenkét kötetessé vált sorozatot eddig 39 országban 31 nyelven adták ki.

Az Árnyak asszonyával az író az ifjúsági irodalomban tett kitérője után visszatér a felnőttek világába, hogy a vámpírok és démonok után most valami egészen mással kösse le az olvasók minden idegszálát. A történet középpontjában Ed, az amerikai horroríró áll, aki új könyvén dolgozik Londonban egy rajongója segítségével. Az események alakulásának köszönhetően Ed a város egyik legbefolyásosabb bűnözőjének feleségébe szeret bele, ami a várható bonyodalmakon túl okoz meglepetéseket mind a főszereplőnek, mind az olvasónak. A misztikus szálat Ed új könyvének témáján túl az őt kísérő szellemek biztosítják, akiknek jelenlétére a könyv feléig nem kapunk választ.

Mivel tizenévesen imádtam Shan Vámpír-könyveit, nagy várakozással ugrottam neki ennek a műnek is. A kezdet biztató volt: első szám egyes személyben íródott, a szellemekről potyogtatott információ-morzsák pedig kellően hergeltek a folytatásra. A könyv első harmadában egy kényelmes tempójú történetet kapunk arról, hogy hogyan készül Ed könyve, és miként éli meg a szellemek társaságát. A szerelmi szál várható volt, már-már klisés is helyenként, ezzel együtt a Londonba tévedt író története 400 oldalon keresztül könnyen unalmassá válna, de szerencsére a férj kilétének megismerése után felpörögnek az események.

A szerző saját bevallása szerint 13 évig dolgozott a történeten, amelyet film noir klasszikusok (Double Indemnity, Hell's Horizon) és modern thrillerek (pl. Hatodik érzék) ihlettek. A hosszú munkálatot Shan az ifjúsági regényei miatti teendőivel, és a korábbi felnőtteknek szóló regényei mérsékelt sikerével magyarázza.

Az elnyújtott munka azonban jót tett a könyvnek, mivel a második felében egy pszichopata és tabudöntögető motívumokkal tarkított, kiszámíthatatlan, csavaros történetet kapunk, amelyhez hasonlót talán a Vihar-szigetben láthattunk.

Épp ezért személyes tapasztalat alapján nem ajánlom az olvasását akkor, ha szoros határidejű elfoglaltságunk van, mert könnyen azon kaphatjuk magunkat, hogy reggel 6 órakor fejeztük be a könyvet, aminek hatása alól azután napokig nem tudunk szabadulni.

Szerző: Vacsi

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél