Arisztotelész bekaphatja, haha!

picidzé | 2009. december 15. |

C
A. E. van Vogt: A nulla-A világa

Agave, Budapest, 178 oldal, 2480 Ft

 

Újabb sci-fi klasszikus az Agavétól. Van Vogt regényével először találkoztam, és ahogy az általános iskolás dolgozatokban mondani szokták: nagy várakozással fogtam kezembe a regényt. A nulla-A ugyanis a nem-arisztoteliánus logikát jelenti, nekem pedig egyetemista éveim óta mindig remegni kezd egy izom a szemem alatt a „fuzzy logika” kifejezés hallatán. Gondoltam ez a regény majd feloldja bennem. Nem oldotta.

A távoli jövőben járunk, a társadalomban elfoglalt pozíciót egy nagyszabású játék keretein belül döntik el, az emberek pedig eljutottak a gondolkodás következő fokára, a nem-arisztoteliánus logika ösztönös használatához. Itt jön van Vogt részéről az első nagy átverés. Az ember csak várja-várja, hogy fény derüljön arra, hogyan is gondolkodik a jövő embere, de hiába. Pár homályos utaláson - miszerint nem hagyományos döntés-fát használnak (amit a nulla-A azért predesztinál) -, és a vénusziak anarchista társadalmának szűkszavú leírásán kívül nem kapunk semmit. Ezt kivéve a regényből pedig nem marad nagyon sok minden.

Ötletekkel persze tele van a regény, kezdve a már említett Játékokkal (vö: Iain M. Banks – A játékmester), és a Játékok Gépezetével, de alapvetően nem éreztem azt, hogy egy igazán jó sci-fit olvasok. Inkább kalandregénynek mondanám, ha már.

Ettől még nem lesz ez rossz könyv, de mesterműnek nem mondanám. Nagyon sok jó pontot kap a jó ötletekért (amiket persze azóta ötezerszer lenyúltak), de túl kísérletezős, túl kevéssé éreztem koherensnek ahhoz, hogy csápolni kezdjek tőle. Egynek nagyon is jó volt, de semmi több.

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Túlélés vagy tanulás? John Holt könyve az iskolai kudarcok meglepő okait mutatja be – Olvass bele!

Miért jelent kudarcélményt sok gyerek számára az iskola? Mi az oka, hogy rengeteg gyerek unatkozik, feszeng, retteg az órákon, és alig tanul valamit? Mi történik valójában az osz­tályteremben? Hogy lesz az egyik gyerekből „jó”, a másikból pedig „rossz tanuló”? Olvass bele John Holt könyvébe!

...
Zöld

UFO-invázió nem lesz, de arrogáns azt gondolni, hogy egyedül vagyunk – Podcast Rab Árpád jövőkutatóval

Litkai Gergely a Bookline Zöld új podcastjében Rab Árpád jövőkutatóval beszélget Jane McGonigal Elképzelhető című könyvéről. 

...
Zöld

3 új könyv az egészséges étrendről májusban, ha szakítanál az extrém diétákkal

Kipróbáltál már több diétát is, de belekerültél a jojóhatás ördögi körébe, vagy egyszerűen csak nem hozták a kívánt eredményeket? Olyan könyveket ajánlunk májusra, amik segítenek tudatosan felépíteni az egészséges értrendedet és életmódodat.