Angliát elborítja a mocsok és a vér

ilweran | 2010. augusztus 03. |

B-

Rory Clements: Mártír
Fordította: Török Krisztina

Agave Könyvek, 2010, 2980 Ft, 384 oldal

 

London, 1587. Miközben I. Erzsébet, a nagy Henrik lánya, az újkori Anglia megteremtője naponta változtatja elhatározását, hogy lecsapassa-e kuzinja, Stuart Mária fejét, a spanyol Armada pedig már készen áll, hogy lerohanja a szigetországot, Walsingham miniszter emberét, John Shakespeare-t egy gyilkossághoz hívják. Egy brutálisan megcsonkított és meggyilkolt fiatal arisztokrata nő, Lady Arabella Howard holtteste mellett felforgató irományokat és pápista szimbólumokat találnak, a titkosrendőrök gyanúja szerint a gyilkosság összefüggésben lehet a rettegett tengeri sárkány, Sir Francis Drake elleni merénylettel.

Ezzel a felütéssel indul Rory Clements Mártír című, a Steven Saylor és C. J. Sansom-féle történelmi krimik vonulatába illeszkedő regénye. Clements szándéka szerint sorozatot kanyarít Walsingham hírszerzője, John Shakespeare alakja köré, a sikerre pedig minden esélye megvan, az első rész ugyanis, annak ellenére, hogy magán hordozza a sorozatnyitó epizódok tipikus problémáit - túl sok szereplő, néha csak vázlatos bemutatás, félbehagyott cselekményszálak - szórakoztató, izgalmas krimi a javából, és emellett igazi csemege a történelemrajongóknak.

John Shakespeare Londonja nem az Erzsébet-kori udvar fényűző Londonja. Nem, ő a mocskos, bűzös, patkányoktól hemzsegő Londoni alvilágban mozog otthonosan, besúgója kurvákkal, tolvajokkal, kétes üzelmeket folytató kalmárokkal áll kapcsolatban, az információ legbiztosabb forrása vagy a börtön, vagy a bordélyház, a megkínzott foglyok testén patkányok lakmároznak, a csavargók, rabok, lotyók, részeg kereskedők a saját ürülékükben fetrengenek. Ide nem ér el a pompa és a fényűzés, a hirtelen városiasodó Angliát elborítja a mocsok és a vér.

Olvass el egy részletet a regényből itt!

A vér, ami leginkább Erzsébet titkosrendőreinek köszönhetően ömlik patakokban. Az ő vezetőjük Shakespeare legfőbb ellenlábasa, a kíméletlen, pápistagyűlölő Richard Topcliffe, aki nem riad vissza attól, hogy bárkit – asszonyt, gyereket, félig nyomorék öreg papot – halálra kínozzon a „jó ügy” érdekében. Shakespeare és Topcliffe versenyt futnak, hogy elkapják Lady Arabella gyilkosát, ám közben egymásnak is igyekeznek keresztbe tenni, Walsingham miniszter pedig elsősorban Drake-et akarja megvédeni, aki köszöni, nem kér a védelemből, saját sérthetetlenségébe vetett hite nem ismer határokat.

Kusza cselekményű, ide-oda ugráló regénnyel van dolgunk, jó néhány szereplő és cselekményszál funkciója csak jó száz oldallal később derül ki, ami azért nem egy olvasóbarát megoldás, folyamatosan, vissza kell lapoznunk, hogy megtudjuk, például ki is az a Rose Downie és mi köze van az eseményekhez. Egy idő után idegesítő, hogy fordulat fordulatot követ, újabb és újabb jelenetéktelen szereplők bukkannak fel, és ez a Shakespeare már megint csak egy hajszállal csúszik le a zsákmányról, Topcliffe meg mindenkit félholtra kínoz, mielőtt szerencsétlen hírszerzőnk kihallgathatná.

Az én ízlésemnek lehetne feszesebb a cselekmény és kicsit kevesebb az erőltetett csavar, de mindezért kárpótol a sok a történelmi csemege és a jól megrajzolt szereplők. Egyedül a humorral vigyázhatna Clements, mert a jól eltalált jelenetek mellett – Bill Shakespeare és társulatának szerepeltetése például valódi kacajt csal az ajkakra –, néha erőltetett és felesleges humorizálás is van a könyvben: Stuart Mária kivégzésének bemutatása az ostoba hóhér és még ostobább segédje szemszögéből például elég kínos epizód.

A legújabb Tudor-divathullámot meglovagoló könyvek sorában ott van a helye Clements könyvének is, aki szereti a történelmi krimit és van gyomra a brutális részletekhez, élvezni fogja. Hogy lesz-e akkora sikersorozat belőle, mint az említett Saylor vagy Sansom műveiből, az még kérdés, kíváncsian várom az angolul áprilisban megjelent folytatást.
 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.