Alföldi szerethető diktátor

Valuska László | 2013. szeptember 07. |

Csáki Judit: Alföldi színháza - Öt nemzeti év

Libri Könyvkiadó, 2013, 426 oldal, 3192 Ft

Az Alföldi színháza - Öt nemzeti év egy elég hosszú rendezői kommentár, csak nem tudjuk a dvd-n lepörgetni. Műfaját tekintve a beszélgetőkönyvekre hasonlít. Az újságíró és színházkritikus Csáki Judit szigorú fegyelemmel és pontossággal megírta a Nemzeti elmúlt öt évét, nem rejtette el véleményét sem, az elkészült szöveget Alföldi alaposan kommentálta. Miért nem jött ki Rába Rolanddal, miért László Zsolt és Stohl András a két legfontosabb színésze, milyen volt a politikai össztűzben, mit és hogyan rontott el, mit kellett volna máshogy csinálnia. Csáki Judit könyve bevisz minket a Nemzeti Színház közösségének és munkájának mélyére, megmutatja a rendszer működését, illetve felvázolja a Nemzeti fejlődését is.

A lényeg:
1. nem Alföldi Róbertről szól a könyv, hanem a színházról 
2. azoknak lesz izgalmas, akik jártak nemzetis előadásokra
3. az sokszor érdekes, hogy egyes emlékeket hogyan kommentál Alföldi sok-sok évvel vagy pár hónappal az esemény után (minden írót, művészt rá kellene venni időszakonként egy-egy ilyen feladatra)
4. az Egyszer élünk volt a legjobb előadás
5. Alföldi sikerének a titka, hogy tudott csapatot építeni: előbb a színészekből, majd a nézőkből

Az utóbbi évben komolyan terhelte a nemzetis előadásokat, hogy minden este a Jó és a Rossz folytatta örök harcát a kultúráért. A közönség megszerette a Nemzeti társulatát, és ezt sokféleképpen kifejezte. Engem mindig nagyon zavart az előadások utáni, és az előadásoktól teljesen független hosszú és ritmusos vastaps. A kiállásról szólt, nem a színházról. Miközben tudom, hogy a kiállás is nagyon fontos, de kritika érzékelésünket tompíthatja. Csáki Judit könyvének bizonyos szempontból indokolt a megjelenése: most érdekes a téma annyira, hogy az olvasók foglalkozzanak vele. Bizonyos szempontokból még várni kellett volna vele talán, hogy Alföldi is messzebbről tekinthessen vissza az elmúlt időszakra.

Az Alföldi színháza akkor lehet érdekes olvasmány, ha rendszeresen jártunk a Nemzeti előadásaira, tudtuk, milyen a fasírt íze a Vadászjelenetek végén, ott voltunk az Egyszer élünkön vagy A park előadásain, egy-egy felolvasószínházi esten, és együtt szorongtunk néhány kevésbé sikerült darabon. A kezdetektől figyeltem Alföldit, aki szimpatikus koncepcióval érkezett a Nemzetibe, és végül egy izgalmas kőszínházat csinált, ami sokszor bátor volt, de nem progresszív. A magyar irodalom és dráma nagyon ritka alkalmakkor kerülhet ennyire a középpontba egy-egy színházban: az Egyszer élünk mellett ott volt a Magyar ünnep vagy az Én vagyok a te, illetve a Biblia-sorozat többi, színpadra nem vitt részei. 

Ascher Tamás mondja a könyvben, hogy egy Nemzeti Színház elsősorban legyen fontos. A Nemzeti Színház az elmúlt években fontossá vált, és nemcsak a körülötte történő sok értelmetlen támadás és vita miatt, hanem elsősorban az előadások miatt. Például: az első előadása Szorokin A jég című regényéből készült adaptáció bemutatója volt Mundruczó Kornél rendezésében. Berúgta az ajtót, majd nagyon sok munkával építette fel a Nemzetit. Rendezőként kérlelhetetlen, fanatikus és munkamániás, vezetőként szigorú és céltudatos, miközben a legjobbakat mondják róla kollégái. 

Kapcsolódó anyagok

Beszámolónk a könyvbemutatóról>>

Olvasd el a könyv bevezetőjét>>

Botrány, ha a politika beleszól a színházba - Interjú Závada Pállal

A kommentárokban kirajzolódik Alföldi portréja is, akiről kiderül, hogy nőtt fel az öt év alatt, hogy lett egyre céltudatosabb, bátrabb és erősebb, mennyire érzelmes, hogyan gondolkodik a kultúráról és az alkotásról (itt fontos megjegyezni, hogy ez sajnos nem egy interjúkötet, amiből tényleg minden kiderülne). Az elmúlt öt évben Alföldi a milliárdos intézmény igazgatása mellett rendszeresen rendezett és játszott. Őrült munkatempóját mindenki elismeri, ellentmondást nem tűrő nemjéről Rába Rolandot kell megkérdezni, diktatórikus próbafolyamatáról is sokat mesélnek a színészek. Alföldi kommentárjaiban elárulja, hogy Mohácsi Jánossal mennyire mást gondolnak a színházról, mennyire szerette Hollósi Frigyest, sajnálja, hogy nem foglalkoztatta Törőcsik Marit, bevallja, hogy Molnár Piroska volt a tanácsadója.

Az interjúk a könyvben nem mennek el a végletekig, sok mindent nem kérdez meg Csáki érzésem szerint, de még így is jó sok kapcsolatot, csapatmechanizmust megismerhetünk. Soha nem gondoltam volna, hogy a társulat motorja Stohl András, ezért is baj, hogy a Stohl-interjúban nem érintik a kábítószer és alkohol befolyásoltság hatása alatt elkövetett közúti balesetet, amiért börtönben is kellett ülnie a színésznek, óriási hiba. Mert ez nem a bulvárhoz tratozik: Alföldi Stohl köré építette fel saját színházát, és vezető színésze mindent veszélybe sodort.

Alföldi színházcsinálása sikeresen végződött, a nézők minden bemutatóra kíváncsiak voltak. De hogy jutottak idáig Alföldiék? Hogy mennyi munka, harc, csalódás, szeretet és tisztelet építette fel ezt a társulatot? Alapvetően ezek derülnek ki az Alföldi színházából. Meg kiderül Alföldi homoszexualitása is, ami a kelleténél sokkal nagyobb port vert: a könyvbeli kommentárjában leírja, hogy eredetileg ki akarta húzni ezt a fejezetet, mert nem akart ebbe semmi szenzációsat tenni, de Kerényi Imre buzizása után fontosnak tartotta ezt a kiállást. 

Csáki csak a színházzal foglalkozik, amiről saját bevallása szerint sem írt volna könyvet, ha nem vágják el Alföldi építkezését. Az Alföldi színháza fontos könyv, mert valami nyoma kell maradjon annak a munkának, ami ott folyt, hiszen Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház új igazgatója minden előadást levett.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!