A kor és ők hárman

.konyvesblog. | 2013. szeptember 21. |

Csaplár Vilmos: Edd meg barátodat!

Kalligram Könyvkiadó, 2013, 408 oldal, 3200 HUF

OLVASONK_SZERINT.JPGForradalom, ügynökhálózat, maszekolás, erotikus vonzódás, egy majdnem szerelmi háromszög, mindez szókimondó, realista megközelítésben tálalva. Csaplár Vilmos Edd meg a barátodat! című könyvében egy nő és két férfi, Klári, András és Lali, és az őket körülvevők sorsának alakulását mutatja be a negyvenes évektől a hatvanas évek végéig.

A szövevényes, fordulatos cselekmény során hol Klári, hol András, hol pedig Lali gyermek- és felnőttkorába nyerünk betekintést, nyomon követhetjük eszmélési folyamatukat, olvashatunk tárgyiasult és erotikus kamaszkori vágyálmaikról. Klári, Lali és András élete váratlan, ámde meghatározónak bizonyuló pillanatokban hosszabb-rövidebb időre összekapcsolódik, ugyanakkor a könyv egészét tekintve mindhárman ijesztően magányosak.

Csaplár miközben különleges látleletet rajzol a háború utáni Magyarország mindennapjairól − képet kaphatunk az átkosra jellemző „beszervezési” folyamatokról, a vendéglátóiparban szokványos mutyizásokról és a korabeli prostitúcióról –, az egyéni sorsokat összefonja a történelem viharaival. Filmszerű, szarkasztikus képeken keresztül idézi fel szereplői lelki beállítottságát, életfelfogását leginkább meghatározó momentumokat, körülményeket: többek között Klári családjának a kitelepítéssel járó szörnyű megpróbáltatásait, András édesanyjának megszállott vágyakozását a háborúban eltűnt férje után, Lali szüleinek tekintélyelvű, nem kifejezetten szeretetteljes nevelési módszereit. A történet során változatos kegyetlenségeknek, kemény élethelyzeteknek lehetünk tanúi. A három főszereplő családi viszonyai meglehetősen bizonytalan lábakon állnak, vagy nagyon gyenge férfi- és apamodell áll a rendelkezésükre, vagy egyáltalán nincs ilyen típusú mintájuk, miközben édesanyjukhoz szoros, ambivalens érzésekkel átitatott viszony fűzi őket.

Az író kellő távolságtartással, mégis aprólékos részletekbe menően, kíméletlen őszinteséggel ábrázolja a szereplők emberi gyengeségeit, esendőségüket, sebezhetőségüket, szorongásaikat. Leírásai életszerűek, esetenként a végtelenségig naturalisztikusak, máskor parodisztikusak és talán pont emiatt hősei, vagy még inkább antihősei, első ránézésre nem feltétlenül könnyen szerethetőek.

A szexualitás ábrázolása is fontos szerepet kap a regényben, a vágyról számtalan talán inkább férfi szempontú, de messzemenőkig reális jelenetnek lehetünk tanúi, a testiség a könyv lapjain a birtoklás, agresszió, árulás szimbólumaként is megjelenik.

Ez a metszően ironikus megközelítés és a testi és lelki mélységekbe való alámerülés áthatja a könyv egészét, vegyes érzelmi reakciókat váltva ki az olvasóból, hiszen egyszerre kerülünk nagyon intim kapcsolatba a szereplőkkel, és szemléljük őket mégis kívülről, rendkívül kritikus szemmel.

A történelmi események és egyéni történetük tükrében természetesnek tűnik, hogy a szereplők lelkileg sérülnek, és a legtöbbször el-elveszve tapogatóznak az emberi kapcsolatok szövevényes hálójában, valódi döntéseket nemigen hozva − mert nem is hozhatnak − lassan sodródnak az egyszerre hétköznapi, mégis különös és tragikomikus „befejezés” felé. Ugyanis, bár a végkifejlet már nem csupán sajnálatra méltó, hanem valódi együttérzést is ébreszthet az olvasóban, Csaplár azért itt is Csaplár marad, az utolsó jelenet egyszerre gúnyos és szomorú; kínos, fájdalmas mosolygásra késztet.

Szerző: Krausz Vera

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.