Rengeteg információval és képpel áraszt el minket a média nap mint nap, amelyek befolyásolják, hogy milyennek látjuk magunkat. Ez a könyv azokkal a jelenségekkel, problémákkal foglalkozik, amelyekkel mindenki találkozik, és ami miatt mindenki aggódik az életének egy bizonyos időszakában, de kamaszkorban mindenképp.
Ezek leküzdéséhez kínál a szerző gyakorlatias tanácsokat, tippeket. Kiderül többek között, hogyan változik meg serdülőkorban a test, mindez hogyan alakítja az önmagunkról alkotott képet, mitől alakulhatnak ki a testképpel kapcsolatos téves elképzelések, és az étkezési zavarok. Szeresd a tested! - hirdeti a könyv címe, mert Nicola Morgan is erre bíztatja olvasóját. Hiszen aki jól érzi magát a bőrében, az könnyen megtalálja másban is azokat az értékeket, amelyek széppé és szerethetővé teszik.
Nicola Morgan: Szeresd a tested!(részlet)
Fordította Kúnos Linda
Bevezető
A tested már most is csodálatos. Bár nem ismerlek személyesen, ebben mégis biztos vagyok. Nem számít, hogy magas vagy alacsony vagy, telt vagy vékony, sötét vagy világos a bőröd, hogy az orrod pisze vagy görbe, a szemed kerek vagy keskeny, nem számít, hány végtagod van, és nem számít semmilyen látható eltérés.
Nem ezek teszik a testedet csodálatossá. A csoda az, amire a tested képes. Gondolj csak bele, mennyi mindent nem tudtál megcsinálni, amikor megszülettél, és hány képességet kellett megtanulnod és begyakorolnod azóta. Szóval nem ismerlek, de biztos vagyok benne, hogy ezek közül sok dologra (ha nem is mindre) képes vagy: tudsz futni, szökdelni, úszni, játszani, rajzolni, írni, olvasni, számítógépet használni, sütni, gondoskodni másokról, csomót kötni, bukfencezni, ötleteket kitalálni, énekelni, színészkedni, táncolni, ugrani, kosarat dobni, focilabdát megrúgni, megfogni egy kukacot vagy katicabogarat, lábujjhegyen járni, dobbantani, mosolyogni, ölelni. És még rengeteg dologra vagy képes, ami nincs ezen a listán, köztük olyanokra is, amiket én nem tudok megcsinálni.
„Aggaszt, ahogy néhány barátom a testéhez viszonyul. »Túl széles a vállam« vagy »Olyan nagy a hasam«. Egyáltalán nem vagyunk »túl« semmilyenek! Ismerek valakit, aki anorexiás, és láttam, mire képes ez a betegség. Sajnos én is másokhoz mérem magam. Azt hiszem, egyre többet hasonlítjuk magunkat más emberekhez. Különösen egy olyan családban, ahol csak lányok vannak. Összemérjük a lábunkat, a mellünket, az orrunkat, mindent. Meg kell értenünk és el kell fogadnunk, hogy különbözőek az adottságaink és a kinézetünk. A személyiség ott kezdődik, ahol az összehasonlítás véget ér.”
Maddie, 16 éves
A kinézetünk teljesen mellékes ezekhez képest. Az, ha egy másik embernél magasabb vagy alacsonyabb vagy vékonyabb vagy nagyobb vagy, esetleg a hagyományos értelemben „szebb” vagy nála, semmiképp nem jelenti azt, hogy a fent felsorolt dolgokat jobban meg tudod csinálni. Attól még, hogy vékonyabb vagy, esetleg fehérebb a fogad, nem leszel jobb vagy sikeresebb ember. Attól, hogy csálé a mosolyod, görbe a hátad vagy az orrod, még lehetsz egyenes jellem. A tested súlyának semmi köze a gondolataid súlyához, és a hasad mérete sem befolyásolja a kreativitásodat. Azzal sincs gond, ha testünk fizikai adottságai néhány dolgot megkönnyítenek vagy épp nehezebbé tesznek. Akárhogy is néz ki a testünk, rengeteg dologra képes.
A tested a hajód az életben.
Lehetőségeket és választásokat kínál, célokat és erőd ad. Társad az álmodozásban, és segít abban, hogy megvalósítsd az álmaidat.
De ha csak ennyi lenne, itt véget is érne a könyv.
Mi a gond az emberekkel?
Az a baj velünk, emberekkel, hogy nem tudjuk figyelmen kívül hagyni a külsőnket. Azt megtanulhatjuk, hogy a kinézet nem minden, és gondolkodhatunk másképp a külsőről – ez a könyv egyik célja –, de nem tudjuk teljesen figyelmen kívül hagyni. A testképünket az agyunk hozza létre.
Akár akarjuk, akár nem, a saját magunkról alkotott mentális kép ott van a fejünkben.
„Sokkal feltűnőbbnek gondoljuk magunkat, mint amilyenek valójában vagyunk.”
Rachel, 14
Ez mindenféle nehézségeket okozhat. Ezek a nehézségek lehetnek aprók, de akár el is uralkodhatnak ez életünkön.
Szeretném, ha ez a könyv segítene abban, hogy megértsd: a kinézeted sokkal, de sokkal kevésbé fontos, mint az, hogy milyen ember vagy. Nekem is nehezemre esik így gondolkodni, de a könyv megírása sokat segített, és biztos vagyok benne, hogy ha elolvasod, neked is segíteni fog!
Mit jelent a testkép?
Sokan úgy gondolják, hogy a testkép azonos azzal, ahogy kinézünk.
Nem!
A testkép nem a kinézetünket jelenti, hanem azt, ahogy a külsőnkről gondolkozunk, és amilyen érzéseink vannak ezzel kapcsolatban.
Azaz ahogy látjuk magunkat, és ahogy szerintünk mások látnak minket.
A pozitív vagy negatív testkép azt jelenti, mennyire pozitívan vagy negatívan gondolunk a megjelenésünkre. Azt is jelenti, mennyire foglalja le a gondolatainkat a külsőnk, ahhoz viszonyítva, hogy mennyit foglalkozunk azzal, hogyan érvényesüljünk az életben. A pozitív testkép azt jelenti, hogy tiszteljük a testünket, és becsüljük azért, amire képes. A negatív testkép pedig azt jelenti, hogy rossz fényben látjuk magunkat, és azt kívánjuk, bárcsak máshogy néznénk ki.
Testképerősítés
A könyvben többször is találkozol majd ilyen részekkel. Itt inspiráló gondolatokat olvashatsz, vagy ötleteket adok ahhoz, hogyan javíthatod a testképedet vagy hogyan kezelhetsz egy kellemetlen helyzetet. Találsz majd gyakorlati ötleteket az egészségesebb életmódhoz és csodás tested karbantartásához. Csinálj meg belőlük minél többet, és meglátod, hogy ettől jobban fogod érezni magad a bőrödben.
A Testképerősítés segít, hogy a legtöbbet hozhasd ki a könyvből: erősítsd a testedet, erősítsd magadat.
Elsőként keríts egy jegyzetfüzetet (vagy nyiss egy új doksit a számítógépen), ahova feljegyezheted a hasznos ötleteket és tanácsokat.
Ha megértjük, hogyan alakul ki a testkép, elkezdhetjük irányítani. Megtanulhatjuk értékelni önmagunkat azért, amilyenek vagyunk és amire képesek vagyunk. Megtanulhatjuk tisztelni a testünket és egészségesen élni, hogy minél erősebb és minél csodálatosabb maradjon, mert így mindent megtehetünk, amit csak akarunk.
A pozitív testkép nagyon fontos ahhoz, hogy jól legyünk. Ha tele van a fejünk negatív érzésekkel a külsőnkről, akkor elszalaszthatjuk azokat a lehetőségeket, amelyek a teljesebb, izgalmasabb és sikeresebb élethez segítenének hozzá minket. Ráadásul, ha rosszul érezzük magunkat a külsőnk miatt, az sokszor hozzájárul ahhoz, hogy elhanyagoljuk a testünket.
Ha nem tiszteljük magunkat, kisebb valószínűséggel választjuk az egészségesebb utat.
Önmagunk elhanyagolása könnyen átcsaphat a testünkkel való kényszeres foglalkozásba.
Bármely életkorban lehet (és sokszor van is) az embereknek negatív testképe. Amikor elkezdtem erről a témáról beszélgetni mindenféle korú emberekkel, köztük a saját korosztályommal, megdöbbentem, mennyire sokan vélekednek negatívan a testsúlyukról, és milyen egészségtelen elképzeléseik vannak ezzel kapcsolatban.
A környezetedben élő felnőttek akaratlanul is hozzájárulhatnak a testsúlyoddal és alakoddal kapcsolatos aggodalmaidhoz azzal, hogy saját negatív gondolataikat hangoztatják. Remélem, hogy ez a könyv segít a felnőtteknek belátni, hogy a jószándékú aggodalmuk nem segít, sőt, káros. Életkortól és testmérettől függetlenül mindig az a helyes út, ha az egészségre, és nem a külsőre összpontosítunk.
Testképerősítés
Koncentrálj a testképpel kapcsolatos pozitív gondolatokra. Például: „A testem a szupererőm”, vagy „A szépség csak a felszín”, vagy „Az én testem, az én életem, az én dolgom”. Találj rá a kedvencedre. Ez lehet a mottód, és mondhatod magadnak bármikor, amikor negatív gondolatok gyötörnek a testeddel kapcsolatban vagy felzaklat egy elejtett megjegyzés.
„Azt vettem észre, hogy másokéhoz hasonlítom a testem, mások alapján ítélem meg magam. Folyton azon agyaltam, a többiek miért olyan szépek, és én miért nem vagyok az. Úgy éreztem, az összes többi lány alakja és haja tökéletes, csak az enyém nem. Emiatt kezdtem úgy érezni, hogy nem vagyok elég jó, és mindezt a kinézetem miatt.”
Iona
Miért kamaszoknak szól ez a könyv, ha a testkép mindenkire hatással van?
A serdülőkor rengeteg változással jár. Ezek a változások lehetnek jók és izgalmasak, mint például a nagyobb szabadság, függetlenség, új képességek és gyarapodó tudás. De lehetnek zavarók és felkavarók is. Azt szoktam mondani,
a serdülőkor a változás viharzónája.
Minden gyorsan változik: az agyad, a gondolataid, a barátaid, a környezeted, félelmeid, céljaid, vágyaid és a rád nehezedő nyomás. És persze a tested, a külsőd és a magaddal kapcsolatos érzéseid. Sokszor hallom azt tizenévesektől, hogy amikor fiatalabbak voltak, egyáltalán nem foglalkoztak a kinézetükkel, de ez azonnal megváltozott, ahogy gimnazisták lettek.
Nyugtalanító és zavarba ejtő lehet a tested változása és az, ahogy a gondolataid megpróbálnak lépést tartani a megváltozott külsőddel.
„A testképem néha negatív, néha pozitív. Az iskolában nem foglalkozom a külsőmmel, ott a tanulásra koncentrálok. Ha otthon vagyok, úgy érzem, jó lenne, ha edzettebb lennék. Vannak olyan barátaim, akik sok időt töltenek testedzéssel és sminkeléssel. Vannak, akiket megszállottan az érdekel, hogy izmosabbak vagy soványabbak legyenek – fiúk és lányok is.”
Bella, 15
Nem minden kamasznak van gondja a testképével, de sokaknak igen. Ez a könyv neked szól. Ha olyan szerencsés vagy, hogy nem aggódsz a tested vagy a külsőd miatt, két másik okból hasznos lehet neked a kötet. Először is segít abban, hogy megértsd a barátaid (és a szüleid!) aggodalmait. Másrészt tele van okos tanácsokkal, amelyek mindenkinek segíthetnek a lehető legegészségesebb életmód elérésében. Az egészség sokkal fontosabb, mint a szépség, mert az egészséges test segít téged abban, hogy megtehess mindent, amit csak szeretnél.
„Vannak barátaim, akik rengeteg időt és pénzt szánnak a külsejükre. Én nem. Csomó ember, fiúk és lányok is folyamatosan azzal vannak elfoglalva, hogy néznek ki.”
Stella, 15
(…)
Mennyire mai ez a probléma?
Nagyon úgy tűnik, hogy
a negatív testkép manapság nagyobb gondot okoz.
Valószínűleg az internet és a közösségi média az egyik oka, de meg fogom mutatni azt is, hogy hogyan válhatnak ezek is jó hatásokká. Folyamatosan olyan képeket látunk, amelyekre hasonlítani szeretnénk, még úgy is, ha ezt csak plasztikai műtéttel vagy rengeteg pénz árán érhetjük el. Rettentő könnyen eljuthatunk oda, hogy úgy érezzük, kilógunk, nem felelünk meg az elvárásoknak.
Ez a könyv abban szeretne segíteni, hogy ne érezz így! Szeretném megmutatni, hogy a tested csodálatos, még az úgynevezett hibáival is. Ezek valójában nem hibák, hanem ezektől leszel egyedi és emberi, és ezek különböztetnek meg téged egy műanyag bábutól vagy robottól.
(…)
Hogyan használd ezt a könyvet
A Szeresd a tested! első részének címe Fejben dől el, mert a testkép teljes egészében az elménk szüleménye. Elmesélem majd, hogyan jön létre a testkép az agyban. Tippeket adok, hogyan teheted jobbá a testképedet.
De a Szeresd a tested! a testedről is szól, nem csak arról, hogyan látod. A könyv második részében gyakorlati tanácsokat találsz, amelyek segítségével a tested a lehető legjobb lehet.
Ez a könyv az egészséges és aktív életmódhoz ad útmutatást, ahhoz, hogyan egyél jól és jót, hogy jobban használd a tested s hogy jobbá, erősebbé, egészségesebbé tedd. Így megadhatod a testednek és az elmédnek mindazt, ami a hosszú, boldog és elégedett élethez kell. Útmutató ahhoz, hogyan aggódj kevesebbet a külsőd miatt, és hogyan fókuszálj arra, amire a tested képes. Nem baj, ha jól akarsz kinézni, de fontos, hogy ez a vágy a tested tiszteletéből fakadjon, ne pedig abból, hogy mesterséges ideálokat próbálsz lemásolni, azokkal versenyre kelni és irreális célokat elérni.
Felelősek vagyunk a testünkért, azért, hogy jó döntéseket hozzunk, és hogy a döntéseink a testünk tiszteletéből fakadjanak, ne abból, hogy mások szerint ezt kéne tennünk. A választásaink nagyon fontosak – akár nagy horderejű dologról van szó, hogy például úszni kezdesz járni, vagy valamilyen aktuális tennivalóról, hogy ma lemész-e úszni vagy nem. Fontosak az elménknek és a testünknek is, hiszen ez a két dolog nagyon szorosan kapcsolódik egymáshoz. A Szeresd a tested megmutatja, hogyan hozhatsz jó döntéseket, és erőt ad ahhoz, hogy a testedet valóban csodássá tehesd!