Vízre száll az irodalom - Dragomán és Bartis a Dunapesten

.konyvesblog. | 2016. június 14. |

A Duna egyesít és összeköt, nyelvek és kultúrák között teremt állandó kapcsolatot. A Dunapest egy kulturális és közösségi rendezvénysorozat, fesztivál a vízen, közel hetven programmal, dunai helyszíneken. Csütörtökön kezdődik a Dunapest.

Mit köt össze a Duna és az Olt? Mennyire közösek a források? Pénteken Bartis Attila, Dragomán György és Filip Florian beszélgetnek a folyók apropóján hatásokról és hagyományokról, a térség hullámokról a Ludwig rendezvényhajón. Filip Florián a Kisujjak című regényével lett egy csapásra ismert, magyarul legutóbb A király napjai című regénye jelent meg. Moderátor: Szegő János. Indulás a Jászai Mari téri hajóállomásról.

Facebook-eseménylink >>

Nyugodt és háborgó vizekről beszélget ugyancsak pénteken egy Una-parti bosnyák és két vajdasági, Duna- és Tisza-parti szerző a Ludwigon. Az Irodalom a háború farvizén című beszélgetésen Sirbik Attilával (St. Euphemia), Faruk Šehić-csel (Az Una hullámai) és Danyi Zoltánnal (Dögeltakarító) Radics Viktória beszélget. Faruk Šehić bosnyák író, költő, novellista, harcolt a boszniai háborúban, 1998 óta publikál. Az Una hullámai 2011-ben jelent meg, 2013-ban elnyerte az Európai Unió Irodalmi Díját. 

Facebook-eseménylink >>

A Fekete-tengerig 2850 kilométert tesz meg a Duna, nyelveken, kultúrákon átfolyva hordja a szavakat a Fekete-erdő patakocskáitól. A Sodrásban (június 19-én) ezúttal Bohdan Piasecki (PL), Gábor Tamás Indiana, Horváth Kristóf (Színész Bob), Kemény Zsófi , Pion István és Simon Márton, valamint az Amoeba zenekar lép fel.

Facebook-eseménylink >>

A részvétel ingyenes. A részletes programért katt IDE és IDE!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.