Hírek díj booker

Új fejezetet nyithatnak a Booker történelmében az amerikaiak

.konyvesblog. | 2014. október 14. |

bookerprize.jpg

(Forrás)

Kedd este ünnepélyes keretek között jelentik be Londonban, hogy ki kapja idén a Man Booker-díjat. A díjátadót általában is nagy figyelem övezi, idén azonban különösen nagy a felhajtás körülötte, hiszen az elismerés történetében először akár amerikai szerző is hazaviheti a díjat.

A Booker-díjra jelölhetők körét tavaly szélesítették ki, korábban ugyanis kizárólag olyan írók kaphatták az elismerést, akik Nagy-Britannia, Írország vagy az egykori gyarmatokat tömörítő brit Nemzetközösség állampolgárai voltak. Az idei az első év, amikor a megkötés pusztán annyi, hogy angolul kell íródnia a műnek és meg kell jelennie Nagy-Britanniában.

A jelöltek rövid listáján két amerikai, egy ausztrál és három brit szerző szerepel:

Howard Jacobson: J (Nagy-Britannia)
Joshua Ferris: To Rise Again at a Decent Hour (Egyesült Államok)
Karen Joy Fowler: We Are All Completely Beside Ourselves (Egyesült Államok)
Richard Flanagan: The Narrow Road to the Deep North (Ausztrália)
Neel Mukherjee: The Lives of Others (Nagy-Britannia)
Ali Smith: How to be Both (Nagy-Britannia)

A Guardian az átadó alkalmából összeállított egy szuper infografikát, amiből nem csak az derül ki, hogy mennyi időbe telik elolvasni az elmúlt hat év nyertes könyveit (a két évvel ezelőtti győztes Hilary Mantel Holtaknak menete című könyvéhez például még egy London-New York repülőút is kevés lenne), de olyan apróságokat is megtudhatunk belőle, hogy milyen nemzetiségűek vitték haza legtöbbször a díjat, vagy hogy hogyan alakultak az eladások a díj elnyerése után. A teljes infografikáért klikk ide!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.