Tolkien kiesett az iskolai pikszisből

.konyvesblog. | 2015. február 27. |

(Forrás)

John Green és David Walliams regényei a legnépszerűbbek a brit iskolások körében – derül ki a gyerekolvasási szokásokat kutató, hetedszerre megjelenő jelentésből. A kutatás történetében először fordult elő, hogy J.R.R. Tolkien fantasy-történetei nem kerültek be legolvasottabbak közé.

Több mint félmillió brit gyerek bevonásával készült az a jelentés, mely azt kutatta, milyen könyveket forgatnak szívesen az iskolások. A 12 év felettiek körében egyértelműen John Green szívszaggató szerelmes regénye, a Csillagainkban a hiba vezet, és ugyancsak nagy népszerűségnek örvend Suzanne Collins Futótűz című könyve (Éhezők viadala-trilógia), és Veronica Roth A beavatott című regénye (Divergent-trilógia). Feljövőben vannak Cassandra Clare könyvei, akinek tavaly még csak egy kötete került be a top20-ba, idén azonban a 12 év felettieknél már öt regénye is megtalálható a legnépszerűbbek között.

Nem úgy Tolkien regényei, amelyek bár még mindig nagyon népszerűek, annyira azonban nem, hogy bekerüljenek a legolvasottabb húszba. A jelentés egyik készítője szerint ezek a történetek akkor voltak a legnépszerűbbek a gyerekek között, amikor a mozik bemutatták A Gyűrűk Ura-filmeket, és nagy eséllyel A hobbit-filmek is éreztetik majd a hatásukat, de ezt még egyelőre korai megmondani. A 12 év alattiak körében egyébként David Walliams Demon Dentist című kötete a legnépszerűbb, J.K. Rowling első Harry Potter-könyve pedig a harmadik helyen landolt.

A jelentés készítői vizsgálták azt is, hogy az iskolákban melyik könyv számít a legolvasottabbnak, ami persze nagyban eltért attól, amit a gyerekek saját szórakoztatásukra választották. Az iskolai listán Roald Dahl és Jeff Kinney könyvei szerepelnek az élen. Julia Donaldson Graffalójától eltekintve a 12 év alattiak legolvasottabb listáján minden művet férfi szerző jegyez, akárcsak a 12 év felettiek esetében, ahol egyedüli női szerzőként Suzanne Collins két könyvvel szerepel a listán. A jelentés egyik készítője, Keith Topping szerint vizsgálták azt is, hogy milyen nehéz könyveket olvasnak a diákok, és azt találták, míg az 5-10 év közöttiek szívesen forgatnak olyan könyveket, amelyek általában idősebbeknek valók, ez a trend azonban olyan 11-12 éves kor körül stagnál, és kicsit vissza is esik.

Forrás: Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.