Meghalt Richard Chamberlain, a Tövismadarak csábító papja

Március 29-én, 90 éves korában elhunyt Richard Chamberlain amerikai színész, akit a hazai nézők a magyar tévében 1987-ben bemutatott Sógun és az 1990-ben sugárzott Tövismadarak című sorozatokból ismerhetnek. 

bzs | 2025. március 31. |

Richard Chamberlain március 29-én hunyt el Hawaii-i otthonában egy sztrók utóhatásaként fellépő komplikációk következtében – erősítették meg a Variety értesülését. Az amerikai színészt a minisorozatok királyának is nevezték. A 185 centiméter magas, sármos férfi minden próbálkozása ellenére nem tudta megvetni a lábát a komolyabb szerepekben, hiába játszott színpadon Shakespeare-t, túl jóképűnek ítélték ezekhez a karakterekhez. Elsősorban tévésorozatokkal futott be.

James Clavell
A sógun
Európa Könyvkiadó, 2024, 1132 oldal, Ford. Gy. Horváth László

A 60-as években a Dr. Kildare című orvosos sorozat hozta meg számára az ameikai ismertséget. Itthon elsősorban a Sógun-sorozat 1980-as feldolgozásából ismerték a nézők. Ő alakította James Clavell 1975-ös regényének feldolgozásában John Blackthorne-t, vagy más néven Miura Anjint.

Ezt követően egy generációnyi nő szívét bűvölte el a tiltott szerelmi történetet feldolgozó Tövismadarakban. Az 1983-ban készült sorozat 1990-ban került a magyar tévéképernyőkre, Chamberlain Ralph atyát alakíotta, ami popkulturális hivatkozási alappá vált. Colleen McCullough ausztrál írónő 1977-es regényét (amiből a sorozat készül) egyébként Göncz Árpád és Borbás Mária fordította magyarra.

Játszott A három testőr 1970-es évekbeli feldolgozásaiban, de többségében katasztrófafilmekben, thrillerekben tűnt fel, mint a Pokoli torony vagy az Utánam a vízözön. Számos ismert sorozatba ugrott be egy-egy epizód erejéig, így akár a Született feleségek, akár a Will és Grace vagy a Testvérek nézőinek ismerős lehet az arca. Foglalkoztatott színész volt, összesen 86 alakítás szerepel a neve alatt az imdb.com oldalán. Utolsó filmjét 2019-ben forgatta. 

Forrás: Variety, imdb.com

Nyitókép forrása: Wikipedia

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Elhunyt a Tövismadarak írója, Colleen McCullough

...

Szexista nekrológgal emlékeztek a Tövismadarak szerzőjére

...

A sógun alkotója elárulta, mi sokkolta őt az eredeti regényben

Váratlan fordulatokról, önfeláldozásról és a Nagy Férfi dicsőítésének problémájáról is beszélt A sógun mögött álló alkotópáros.

Hírek
...

Bizarr összefüggés van egy magyar sci-fi és Putyinék örök életes eszmefuttatása között

...

Ösztöndíjat hirdetett a világ egyik leggazdagabb szerzője

...

„Kiváltságos életem volt” – meghalt Ernest Hemingway második fia

...

Fülledt előzetest kapott az Üvöltő szelek új feldolgozása

...

Kafkáról készített életrajzi filmet Agnieszka Holland

...

Ezeket az adaptációkat nézheted meg a Klasszikus Film Maratonon

SZÓRAKOZÁS
...

Stephen King sok vért akart látni A hosszú menetelés adaptációjában

Szeptember 12-én jön a mozikba az új Stephen King-adaptáció, ami még a színészek szerint is megrázóan brutális lett.

...

Guillermo Del Toro: a Frankenstein nem az AI-ról szól

A rendező szerint az adaptációja nem horrorfilm, hanem sokkal több annál. 

...

7 őszi újdonság a Netflixen és a többi streamingoldalon

Kemény hősnőkkel rúgja ránk az ajtót az ősz. 

Listák&könyvek
...

6 könyv, hogy megtaláld a munka-magánélet egyensúlyt

...

4 új könyvborító, aminek nem tudsz ellenállni

...

9 izgalmas regény, ami visszarepít az iskolapadba