Raymond Chandler eltitkolt filmszerepe

p.e | 2009. július 22. |

Hatvan éve már, hogy Billy Wilder leforgatta a Gyilkos vagyok című filmet, de csak most vette észre két szemfüles mozirajongó, hogy Raymond Chandler is rajta van a filmen.

Idén ötven éve, hogy a legendás krimiíró, Raymond Chandler elhunyt. Chandler híres volt a nyilvánosságtól való elzárkózásáról. Nemigen adott interjút, és eddig úgy tudták, hogy egy házilag készült film töredékén kívül nem maradt róla filmfelvétel. Nemrég azonban egy francia mozitörténész, és egy amerikai krimiíró is felfedezte Chandlert, a Gyilkos vagyok című film egyik jelenetében.

A filmet James M. Cain regényéből forgatta le Billy Wilder, a forgatókönyvet pedig Chandler írta. Wilder és Chandler együttműködése ugyan termékenynek bizonyult, de a kapcsolatuk nem volt felhőtlen. Chandler sokat tanult Wildertől, aki a legjobbat tudta kihozni az íróból, de a forgatás befejezése után soha többet nem dolgoztak együtt.

Nem ez az egyetlen eset, hogy az író is felbukkan a filmben. Gondoljunk csak Alfred Hitchcockra, Graham Greene-re, Stephen Kingre, Kurt Vonnegutra, vagy Hunter Thompsonra. A különbség csak az, hogy ezekről tudni is lehetett, míg Chandlert eddig senki sem vette észre abban a bizonyos jelenetben. Sőt, szerepéről sem ő maga nem emlékezett meg, sem Wilder nem említette soha a nyilatkozataiban.

Pedig minden kétséget kizáróan, a film tizenhatodik percénél Chandler üldögél egy iroda előtt, amikor Fred MacMurray elsétál előtte. Chandler felpillant a könyvéből, de azt sajnos már nem lehet kivenni, hogy mit olvas.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.