Posztumusz regénye jelenhet meg García Márqueznek

.konyvesblog. | 2014. április 21. |

(Kép forrása)

Posztumusz regény jelenhet meg a csütörtökön elhunyt Gabriel García Márquez Nobel-díjas kolumbiai írótól, akitől Bartók Béla zenéjével és kedvenc sárga virágaival, a mexikói és a kolumbiai elnök jelenlétében vesznek búcsút hétfő délután Mexikóváros legrangosabb kulturális intézményében, a Szépművészeti Palotaként ismert színházban és operaházban.

Az író kiadója, a Random House közölte, hogy ha a család is beleegyezik, posztumusz megjelenhet Márquez utolsó, En agosto nos vemos (Augusztusban látjuk egymást) munkacímű regénye, amelyen a szerző már régóta dolgozott, és amely gyakorlatilag kész van. A kiadó képviselője a kolumbiai rádiónak adott nyilatkozatában több részletet nem árult el, mint mondta, minden a család döntésén múlik.

Az író hamvait helyi idő szerint hétfőn délután helyezik el a mexikóvárosi kultúrpalota előcsarnokában, ahol tisztelői három órán át róhatják le kegyeletüket ravatalánál. A búcsúztatáson jelen lesz Enrique Pena Nieto mexikói és Juan Manuel Santos kolumbiai elnök is.

Mint a kultúrpalotát működtető Nemzeti Szépművészeti Intézet (INBA) igazgatója elmondta, a magyar Bartók Béla zenéjével és a Kolumbiából származó, több stíluselemet vegyítő népszerű latin zenei műfaj, a vallenato dallamaival tisztelegnek a nagy író, a "zene fanatikusa" előtt, aki maga is énekelt és táncolt, amikor csak tehette. A ravatalt sárga virágokkal díszítik fel, mert a sárga volt az író kedvenc virágszíne, kabátja hajtókájában is mindig egy szál sárga virágot viselt.

Még mindig nem tudni, hol nyernek végleges elhelyezést a hamvai egy olyan írónak, aki Kolumbiában született és leginkább ottani élményeiből merített ihletet műveihez, de aki főleg Mexikóban élt és alkotott. Lehetséges, hogy a hamvakat megosztják szülőföldje és választott hazája között.

Kedden Kolumbiában a bogotai katedrálisban tartanak gyászszertartást, amelyet élőben közvetít a kolumbiai rádió és televízió. Az ottani búcsúztatáson egyebek közt Mozart Requiemjét adja elő a Kolumbiai Nemzeti Szimfonikus Zenekar.

(MTI)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.