„Takaró Mihály szerint az iskola nem a gyerekek igényeit kielégítő intézmény. Igaza is van. Egy gyerek szenvedjen.” – írta gúnyosan Péterfy Gergely friss posztjában, amelyben az új Nemzeti alaptanterv egyik összeállítójának kijelentésére reagált.
Takaró Mihály irodalomtörténész egy Magyar Nemzetnek adott interjúban beszélt arról a minap, hogy szerinte nem az a cél, hogy a tananyagban szereplő olvasmányok meghozzák a gyerekek kedvét az olvasáshoz. Szó szerint ezt mondta:
„Én nem értek egyet azzal, hogy mindegy, mit olvas a gyerek, csak olvasson. Az iskola nem a gyermekek igényeit kielégítő intézmény, hanem az a feladata, hogy átörökítse a nemzeti kultúrát.”
Péterfy Gergely Körmöst az iskolákba! című írásával ragált az oktatáspolitikában aktívan résztvevő Takaró kijelentésére, kifigurázva a hozzáállása abszurditását:
„Egy gyerek szenvedjen. Érezze, hogy egy kis senki a nagyhatalmú felnőttek között. A joga annyi, hogy kussol, megcsinálja, amit mondanak neki, és főképp: nem zavarja a felnőtteket felesleges kérdésekkel. Csöndben ül az órán, bemagolja a leckét, és ha nem mondja fel hibátlanul, egyes. Jelentés, körmös, Wass Albert.”
A bejegyzés második felében pedig arra figyelmeztetett, hogy a populizmus egyik nagy felhajtóereje a társadalmi bosszúvágy, nekünk viszont nem szabad hagyni, hogy a következő generáció ugyanúgy boldogtalanságban és megaláztatások közepette töltse a gyerekkorát, ahogy a korábbi nemzedékek:
„Mindent el kell követni, hogy összeomoljon ez a társadalmi hazárdjáték, és hogy ezek az emberek az egész befektetésüket elbukják, különben a következő és azutáni generációknak (akkor már a mi hibánkból is) még több szenvedéssel kell majd szembenézniük.”
Péterfy Gergely teljes posztja ITT olvasható.