Ősszel különkiadással tér vissza a Margó!

.konyvesblog. | 2015. szeptember 26. |


A Nobel-díjra is esélyes román író, Mircea Cărtărescu, A vágyakozás enciklopédiáját megíró norvég szerzőnő, Hilde Østby, valamint a Saul fia főszereplője, Röhrig Géza prózáival és verseivel lép fel az őszi Margó programjain. A fesztiválon Darvasi László, Térey János és Závada Péter is rendhagyó irodalmi szerzői estekkel jelentkezik friss köteteikhez kapcsolódva. Az október 8-10. között megrendezésre kerülő Margó különleges irodalmi akcióval és programmal emlékezik a 25 éve elhunyt Ottlik Gézára, többek között Parti Nagy Lajossal, Garaczi Lászlóval és Cserna-Szabó Andrással. Három nap a kortárs irodalom legjavába a Muzikumban, a Bábszínházban, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban és a Toldiban.

A Margó Irodalmi Fesztivált ötödik éve rendezik meg a nyári Könyvhéttel párhuzamosan, kiemelten a magyar írókra és irodalomra összpontosítva. Az őszi, háromnapos Margó különkiadás két kiemelt ügyre koncentrál: az első prózaköteteseknek járó Margó-díjra, valamint kortárs külföldi szerzők bemutatására.

Mircea Cartarescu neve az utóbbi időkben évről-évre felbukkan a Nobel-díj esélyes győztesei közt. A Káprázat erős egyedi hangjával, különleges ízével és tökéletesen kidolgozott költői nyelvével igazi ínyencség és meglepetés, az év legnagyobb felfedezése. A román szerző Káprázat-trilógiájával megnyerte a 2015-ös Lipcsei Könyvvásár nagydíját. Olyat ért el, amit kevés más műnek sikerült: a román irodalmat világszínvonalú irodalommá emelte, ahogy egy amerikai kritikus írta. 2014-ben a Káprázat angol nyelvű fordítását jelölték a legjobb lefordított könyv díjára az Egyesült Államokban széppróza kategóriában.  

A trilógia frissen megjelent harmadik kötetében, a Testben a főhős anatómiai és költői utazása során megelevenedik a szerző gyermek- és ifjúkora, a ceaușescui diktatúra. Mágikus realizmusa keveredik a saját testen keresztül megtapasztalt léttel, túlmutat a valóságon, belép az álmok és rémálmok, hallucinációk világába. Egyetlen műben egyesül fantázia és valóság, hagyomány és újítás, érzékiség és absztrakció.

A vágyakozás enciklopédiája a norvég Hilde Østbynek első regénye, aki eszmetörténetből szerezte doktoriját, de újságíróként is dolgozott. A történet főszereplője elhatározza, hogy A-tól Z-ig terjedő szócikkekben feldolgozza a történelem és világirodalom leghíresebb szerelmeseinek vágyakozó történeteit, hogy bebizonyítsa, igenis létezik az a mindent elsöprő, és mindennél hatalmasabb érzés, amiért érdemes élni, és amibe érdemes belehalni is. Az enciklopédia mesél Dante és Beatrice viszonyáról, valamint a morze-ábécéről, felfedi Rómeó és Júlia valódi históriáját, és megtudjuk, hogy Boleyn Anna hogyan szerezte meg, majd vesztette el VIII. Henriket. Emellett Werther, Lolita, Grace Kelly és az 1970-es angol labdarúgó-csapat is fontos szerepet kapnak a történetben. Mindeközben a háttérben kirajzolódik az enciklopédia mögött megbúvó szerkesztő, Liv Vestby története is.

Ottlik, Röhrig, Térey, Závada

A Margón több friss könyvmegjelenéshez kapcsolódó szerzői est is lesz: Závada Péter Mész című verseskötetét, Darvasi László Isten. Haza. Csal. című regényét, valamint Térey János A legkisebb jégkorszak című katasztrófatörténetét mutatja be.
   
A Margó különleges vendége lesz Röhrig Géza, akit a szélesebb közönség Nemes Jeles László cannes-i díjas, a szaksajtó szerint Oscar-díjra is esélyes Saul fia című filmjének főszereplőjeként ismerhet. Ősszel jelenik meg Amerikában Dead Beard című regénye, tavasszal a Magvetőnél a verseskötete.

Az Ottlik-átirat

Esterházy Péter Ottlik Géza hetvenedik születésnapjára, 1981. december 10-étől 1982. március 15-éig, összesen 250 óra alatt, egyetlen, 57x77 centiméteres rajzlapra lemásolta az Iskola a határon című regényt. Ezt az emlékezetes irodalomtörténeti gesztust ismételjük meg (másoljuk) most, Ottlik Géza halálának 25. évfordulóján, hét kortárs író segítségével.

Cserna-Szabó András, Garaczi László, Kemény István, Németh Gábor, Parti Nagy Lajos, Péntek Orsolya és az Aegon-díjas Péterfy Gergely ismert Ottlik-szöveget vagy szövegrészt választ, amelyet Esterházyhoz hasonlóan egy, az eredetihez képest körülbelül fele akkora, A2-es (420x594 mm) méretű rajzlapra másolnak le. A művelet alatt naplót írnak, jegyzeteikből újabb szöveg születik, melyben az Ottlik-szöveg és annak szereplői új életre kelnek.

Margó-díj

Első alkalommal adják át a legjobb első prózakötetért járó Margó-díjat, amivel 500 ezer forintos pénzdíj is jár. A pályázatra 47 könyvet neveztek a szerzők és a kiadók. A Margó Irodalmi Fesztivál partnereivel és támogatóival széles összefogásban hozta létre a Margó-díjat: a Főváros jelentős pénzdíjjal segíti a győztes művet, a Bookline a nyertes könyv számára kereskedelmi és médiatámogatás nyújt, a Balassi Intézet vállalta, hogy próbafordítást készített a győztes műből, és ezt eljuttatja a külföldi könyvfesztiválokra is. A fesztivál szakmai partnere, az Aegon a díj odaítélésben segít: a három tagú zsűri egyik tagja a mindenkori Aegon-díjas lesz (idén Péterfy Gergely, A kitömött barbár szerzője), aki mentorként is támogatja majd a pályakezdőt. A díjat október 10-én adják át.

További infóért kattintsatok IDE és IDE!

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!