Nyolc módszer, amivel sokkal többet olvashatsz

.konyvesblog. | 2017. február 08. |

giphy_18.gifA kanadai író és TED-előadó, Neil Pasricha úgy döntött, hogy sokkal többet akar olvasni a saját átlagánál, ami alig több, mint évi öt könyv. Tavaly sikerült évi ötvenre feltornáznia a számot, idén pedig  a 100 könyves álomhatárt tűzte ki célul. Pasricha most a Harvard Business Review-ban írta meg, hogyan csinálta

Keress egy helyet az otthonodon belül, ahol olvashatsz!

1998-ban egy Roy Baumeister nevű pszichológus, és kollégái elvégezték a csokis keksz és retek kísérletet. Három csoportra osztották a résztvevőket, és megkérték őket, hogy három órával a kísérlet előtt ne egyenek semmit. Az első csoportnak csokis kekszet és retket is adtak, de meghagyták nekik, hogy csak a retket ehetik meg. A második csoport bármelyik ételt választhatta a kettő közül, míg a harmadiknak egyáltalán nem kínáltak ennivalót. Ezután arra kérték őket, hogy próbáljanak megoldani egy lehetetlen rejtvényt. Arra voltak kíváncsiak, melyik csoport adja fel legelőször. A vesztes természetesen az első csoport lett, akik korábban már minden akaraterejüket elpazarolták arra, hogy képesek legyenek távol maradni a keksztől. Ha a csokis kekszet televízióra cseréljük, egyből érthetővé válik, hogy Pasrichának miért jutott eszébe ez a kísérlet. Ha a könyv (retek) és a csokis keksz (tévé) közül kell választani, nagy valószínűséggel a csokis keksz nyer. Pasricha és a felesége ezért száműzte a tévét az alagsorba, és egy könyvespolcot állítottak a helyére.

Köteleződj el nyilvánosan!

Robert Cialdini arról ír The Psychology of Persuasion című könyvében, hogy amint az ember megtette a tétjeit a lóversenypályán, sokkal magabiztosabbá válik a megtett ló esélyeivel kapcsolatban, mint amikor még csak azon gondolkodik, kire fogadjon. Ahhoz tehát, hogy többet olvassunk, már az is elég, ha regisztrálunk például a Goodreadsen, barátnak jelölünk pár kollégát és frissítjük a profilunkat minden alkalommal, amikor elolvastunk egy könyvet. Vagy az, ha köremailben küldjük el a rövid könyvajánlóinkat, könyvkritikáinkat a barátainknak. Pasricha havonta küld ilyet az ismerőseinek. 

Keress néhány megbízható könyvlistát!

Ahelyett, hogy belefulladnál az egy évben megjelenő könyvek tömegébe, keress egy listát, és olvasd el róla a könyveket. Pasricha például Bill Gatesét ajánlja, mi pedig kicsit hazabeszélve a saját ötvenes listánkat. Vagy legalább az első tíz helyezettjét.

Bátran tegyél le egy könyvet!

Ha valami nem tetszik, ne olvasd végig. Pasricha az első öt oldal alapján szokott dönteni, és 3-4 könyvet is félbehagy azelőtt, hogy egyet befejezne.

Mondd le az újság-előfizetéseidet!

Ahelyett, hogy Pasricha tovább fizetné a New York Times és öt magazin éves előfizetői díját, a pénzt inkább könyvekre költi, mert rájött, hogy a felszínes olvasás elveszi az időt és az energiát a mélyebb elmerüléstől. Hiszen ki akarna egy halom poros újságot kerülgetni évtizedek múlva, amikor egy könyvespolcnyi könyvet is kerülgethet.

Cserélgesd a könyvespolcod tartalmát!

Pasricha egy adott héten nagyjából öt új (használt, kölcsönzött, kölcsönkapott) könyvet tesz a polcra, és három-négyet ad tovább. Állítása szerint ezzel is arra veszi rá magát, hogy többet olvasson.

Felejtsd el a könyvolvasót!

Könyveket gyűjteni jó, ráadásul az egész napos képernyőbámulás után felüdülés egy igazi könyvet bámulni.

A tízezer lépéses szabály (kicsit átértelmezve)

Egy barátja egyszer elmesélte neki, hogy Stephen King azt tanácsolta az embereknek, hogy olvassanak napi öt órát. Ez a bizonyos barát annyival kommentálta a dolgot, hogy képtelenség. Aztán egyszer egy maine-i mozipénztárnál állt sorba, amikor felfedezte, hogy épp King várakozik előtte. És mit csinált? Olvasott. Sorban állás közben, a moziban, amíg nem sötétült el a terem, és attól a pillanattól, amikor újra világos lett. Ha a napi tízezer lépés megtétele nem is olyan lehetetlen feladat, akkor Pasricha szerint az sem lehet lehetetlen, hogy minden talált percben olvassunk valamit, hiszen már néhány oldal is számít.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.