Nem engedték be múlt héten a 75 éves holland írót, Cees Nooteboomot a berlini nemzeti könyvtárba. Az írót, akinek neve rendszeresen felbukkan a "Nobel-gyanús" listákon, tegnap este nevezték ki ünnepélyes keretek között a berlini szabadegyetem tiszteletbeli doktorának.
Múlt héten szeretett volna bejutni a nemzeti könyvtár olvasótermébe. "Mint a legtöbb könyvtárban, itt is be kell mutatni valamilyen hivatalos, személyazonosságot igazoló okiratot - személyigazolványt, útlevelet vagy egy európai jogosítványt -, a belépőkártya kiállításához." - magyarázta Jeanette Lamble, a könyvtár szóvivője. Nooteboom, aki október óta él a német fővárosban, ahol új könyvén dolgozik, felmutatta holland jogosítványát, amelyet a könyvtár dolgozója nem fogadott el. "A munkatársunk rájött, hogy híres íróról van szó, és elment segítséget kérni egyik kollegájától, de mire visszaért, Nooteboom már távozott." - bizonygatta Lamble. "Elég furcsa, hogy Németországba bejutok útlevél nélkül, de egy olvasóterembe már nem" - ironizált a számos novella, regény és vers szerzője. Barbara Schneider-Kempf, a könyvtár igazgatónője írni fog Nooteboomnak, és elmondja, milyen nagy megtiszteltetés számukra, hogy ellátogatott a könyvtárukba, tette hozzá Lamble. "Sajnálatosnak" nevezte a félreértést: "Minden olyan gyorsan történt, hogy hirtelen nem tudtunk mindenkinek megfelelő megoldást találni".
Bajorország állami könyvtára visszaadja a zürichi Thomas Mann Archívumnak a német író személyes könyvtárának könyveit, amelyeket még a nácik loptak el, jelentették be november 12-én. 75, gyakran jegyzetekkel teleírt, több nyelvre lefordított kötetről van szó. Thomas Mann 1933-ban menekült el Bajorországból, és Zürichben telepedett le. Családjának sikerült áthozatnia Svájcba könyvtárának mintegy kétharmadát, mielőtt az író müncheni házát a nácik elfoglalták volna augusztusban. A többi könyv, melyeket a nácik elkoboztak, a bajorországi állami könyvtárba került. Thomas Mann, aki 1929-ben Nobel-díjat kapott, 1936-ban elveszítette német állampolgárságát. 1939 és 1952 közötti, amerikai száműzetése után 1955-ben halt meg Svájcban. 1999-ben Németország elkötelezte magát, hogy visszaszolgáltatja a nácik által elkobzott kulturális vagyont az arra jogosultaknak.
Ezt a képet Thomas Mannról Vicco von Bülow, képregényrajzoló készítette.