Volt már olyan, hogy nagyon küszködtél egy klasszikussal, de csak azért is végigolvastad? Hogy becsületből, vagy mert nem akartad, hogy egy könyv kifogjon rajtad, az most teljesen mindegy. Persze sokkal egyszerűbb, ha inkább visszateszed a polcra, és nem veszed elő soha többé - esetleg még egy családi fotót, szobanövényt, vaskos lexikont is raksz elé, hogy semmi se emlékeztessen a kudarcra. Nick Hornby szerint a könyveket abban a pillanatban kell becsukni, mikor már nem élvezzük az olvasásukat.
Hornby szerint, ha végigszenvedjük a gyűlölt, unalmas, vagy épp megterhelő és bonyolult könyveket, attól az olvasás házimunkává degradálódik, kötelességgé, amit muszáj végigcsinálnunk. Úgy véli, az olvasást inkább úgy kellene kezelnünk, mint a tévézést, vagy a mozizást, mint valamit, amire azért vállalkozunk, mert épp azt akarjuk csinálni.
Az angol bestsellerszerző a Cheltenham irodalmi fesztiválon arról beszélt, hogy még a gyerekeket sem lenne szabad kényszeríteni, hogy elolvassanak egy olyan könyvet, amit nem akarnak. Hornby hisz abban, hogy az olvasás nagyon sokat adhat az embernek, de senkinek sem szeretné megmondani, hogy mit olvasson. Ő amellett kampányol, hogy a gyerekek és a felnőttek egyaránt azt olvashassák, amiben tényleg örömüket lelik. Ha nem lelik örömüket benne, akkor csak egyetlen megoldás maradt - választani egy másik könyvet. Ez persze nem azt jelenti, hogy kizárólag könnyed olvasmányokkal kellene próbálkoznunk, vallja Hornby, ám a szenvedésnek szerinte nincs semmi értelme.
Ti végigszenveditek az unalmas, rossz, nehezen érthetőnek bizonyuló könyveket, vagy inkább félbehagyjátok őket? Mit hagytatok félbe utoljára?
Forrás: Telegraph