Nem az a lényeg, hogy mit olvas a gyerek, hanem hogy olvas-e egyáltalán

.konyvesblog. | 2014. június 03. |

Judy_Blume_Thumbnail_RightSize.jpgA gyerek- és ifjúsági irodalom amerikai nagyasszonya, Judy Blume szerint a szülők túl sokat aggódnak amiatt, hogy mit olvasnak a gyerekeik. Az írónő az angol Hay fesztiválon tartott előadásában arról beszélt, hogy gyerekek képesek az öncenzúrára, pontosan tudják, hogy mi untatja őket, vagy mit nem értenek. Fiatal rajongóinak pedig csak annyit üzent, olvassák azt, amihez kedvük van.

A nyári nővérek, az Amíg együtt a csapat, vagy a Blubber bestseller-szerzője szerint az indokolatlan aggódás felesleges - ráadásul előtte sem ismeretlen, mert a könyveiben tárgyalt témák (tinédzserkori szexualitás, maszturbáció, rasszizmus, válás) a nyolcvanas években sokkolónak számítottak, és a cenzoroknál is kiverték a biztosítékot. Legtöbbször betiltott regénye, az 1973-ban megjelent Deenie ellen például az volt a kifogás, hogy túl nagy hangsúlyt kap benne a maszturbálás, és hőse többször is az orgazmusról beszél, vagyis arról, hogy „eljut a jó helyre”. Az idő viszont őt igazolta, a most 76 éves Blume több mint 80 millió könyvet adott el világszerte, regényeit 31 nyelvre fordították le.

Blume úgy véli, a legtöbb szülő szereti teljesen kontrolálni a gyereke, sőt mások gyerekeinek életét is, ám szerinte az aggódás helyett inkább arra kellene koncentrálniuk, hogy megszerettessék velük az olvasást. Ha a gyerekekben felmerül valamilyen kérdés olvasás közben, akkor vagy megkérdezik a szülőket, vagy egyszerűen átugorják a problémát és olvasnak tovább. Ha valamitől kényelmetlenül érzik magukat, azt pedig egyszerűen félbehagyják. De vajon tényleg mindegy, hogy mit olvas a gyerek, a lényeg, hogy olvasson?

Forrás: Telegraph

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.