Nem az a lényeg, hogy mit olvas a gyerek, hanem hogy olvas-e egyáltalán

.konyvesblog. | 2014. június 03. |

Judy_Blume_Thumbnail_RightSize.jpgA gyerek- és ifjúsági irodalom amerikai nagyasszonya, Judy Blume szerint a szülők túl sokat aggódnak amiatt, hogy mit olvasnak a gyerekeik. Az írónő az angol Hay fesztiválon tartott előadásában arról beszélt, hogy gyerekek képesek az öncenzúrára, pontosan tudják, hogy mi untatja őket, vagy mit nem értenek. Fiatal rajongóinak pedig csak annyit üzent, olvassák azt, amihez kedvük van.

A nyári nővérek, az Amíg együtt a csapat, vagy a Blubber bestseller-szerzője szerint az indokolatlan aggódás felesleges - ráadásul előtte sem ismeretlen, mert a könyveiben tárgyalt témák (tinédzserkori szexualitás, maszturbáció, rasszizmus, válás) a nyolcvanas években sokkolónak számítottak, és a cenzoroknál is kiverték a biztosítékot. Legtöbbször betiltott regénye, az 1973-ban megjelent Deenie ellen például az volt a kifogás, hogy túl nagy hangsúlyt kap benne a maszturbálás, és hőse többször is az orgazmusról beszél, vagyis arról, hogy „eljut a jó helyre”. Az idő viszont őt igazolta, a most 76 éves Blume több mint 80 millió könyvet adott el világszerte, regényeit 31 nyelvre fordították le.

Blume úgy véli, a legtöbb szülő szereti teljesen kontrolálni a gyereke, sőt mások gyerekeinek életét is, ám szerinte az aggódás helyett inkább arra kellene koncentrálniuk, hogy megszerettessék velük az olvasást. Ha a gyerekekben felmerül valamilyen kérdés olvasás közben, akkor vagy megkérdezik a szülőket, vagy egyszerűen átugorják a problémát és olvasnak tovább. Ha valamitől kényelmetlenül érzik magukat, azt pedig egyszerűen félbehagyják. De vajon tényleg mindegy, hogy mit olvas a gyerek, a lényeg, hogy olvasson?

Forrás: Telegraph

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.