Napi 20 percet olvasunk csak

.konyvesblog. | 2012. április 20. |

Egy felmérés szerint átlagban 20 percet tölt olvasással naponta a 15-74 év közötti magyar lakosság, ugyanannyit, mint amennyit például reggelizéssel. Míg azonban a megkérdezettek négyötöde eszik reggel, olvasni csak minden negyedik olvas.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2009-2010-es időmérleg vizsgálatának eredményeivel a XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál egyik pénteki programján ismerkedhettek meg az érdeklődők. A 2009. október 1. és 2010. szeptember 30. között készült felmérés adatai szerint a megkérdezettek 26 százaléka olvas, naponta 76 percet. Így jön ki a teljes népességre a 20 perces átlag. Összehasonlításképp a tévézéssel töltött napi átlag idő 135 perc, internetezésre pedig 12 percet szánunk.

Bárdosi Mónika, a KSH társadalomstatisztikusa elmondta, hogy 2008 és 2011 között a könyvek top tízes listáján a többi között a Harry Potter-könyvek és az Alkonyat-vámpírregények, magyar szerzők közül pedig Lőrincz L. László, Nemere István és Vavyan Fable kötetei szerepeltek.

A lakosság időfelhasználásáról készített KSH-felmérés szerint szabadidős tevékenységekre napi 268 perc jut, ezen belül társas szabadidőtöltésre 46 perc, beszélgetésre 30 perc, sétára, sportra és testedzésre 15 perc. Kulturális és sportrendezvényekre csupán a megkérdezettek két százaléka jár, ők azonban napi 130 percet töltenek ezeken.

A fiziológiai szükségletekre 712 percet fordítunk naponta, ide tartozik az alvás, melyre átlagban 507 percet szán a lakosság, az étkezés, amelyre 99 percet, és a fürdésre, illetve a zuhanyzás, amelyre 18-at. A társadalmilag kötött tevékenységekkel 461 percet töltenek el a válaszadók, ebből 174 perc jut a munkára, a saját háztartást 137 perc alatt látják el, a gyerekükkel átlagban 3 percet tanulnak, viszont 66 percet közlekednek.

Bárdosi Mónika elmondta, hogy a Központi Statisztikai Hivatal felmérése 3420 férfi és 4169 nő megkérdezésével készült interjú módszerrel, a megkérdezetteknek el kellett számolniuk egy teljes napjukról: mit csináltak az ébredés időpontjától kezdve lefekvésig.

(MTI)

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.