Murakami: Nem számít, milyen magas falakat építünk, a végén csak magunknak okozunk kárt

Murakami: Nem számít, milyen magas falakat építünk, a végén csak magunknak okozunk kárt

.konyvesblog. | 2016. november 02. |

(Kép forrása)

"Nem számít, milyen magas falakat építünk, hogy kívül tartsuk a betolakodókat, nem számít, milyen szigorúan rekesztjük ki a kívülállókat, nem számít, mennyire írjuk át a történelmet úgy, hogy nekünk tetsszen, a végén úgyis csak magunknak okozunk kárt" - hangsúlyozta Murakami Haruki, miután Koppenhágában átvette a Hans Christian Andersen-díjat. Bár a világhírű japán író nem részletezte, de japán források szerint beszédében a növekvő menekültellenességre és történelmi revizionizmusra igyekezett felhívni a figyelmet.

Murakami beszédében úgy vélte, minden embernek, társadalomnak és nemzetnek vannak árnyoldalai. "Ha létezik ragyogó, fényes aspektus, akkor bizonyosan van ezt ellensúlyozó sötét oldal is. Ha létezik pozitív, akkor bizonyosan létezik negatív a másik oldalon" - közölte. Szerinte időről időre megpróbáljuk elfordítani tekintetünket az árnyékról, a negatív oldalról, hiszen az emberek nem szívesen szembesülnek a saját sötét oldalukkal, a negatív tulajdonságokkal. Ám ahhoz, hogy egy szobor háromdimenziósként jelenjen meg előttünk, szükség van árnyékokra is, és azt a fényt, amely nem teremt árnyékot, nem is lehet igazinak nevezni. "Türelemmel meg kell tanulnunk együtt élni az árnyékunkkal, és gondosan szemükre kell vennünk a bennünk rejtőző sötétséget. Néha egy sötét alagútban szembe kell néznünk a saját sötét oldalunkkal" - mondta Murakami. Szerinte ha ezt elmulasztjuk, akkor az árnyék egyre erősebbé válik, és egy szép napon az ajtónkon kopogtat majd.

A díjat odaítélő bizottság tavaly jelentette be, hogy a japán író kapja az 500 ezer dán koronával járó elismerést, a díjátadó ceremóniát a hétvégén tartották Koppenhágában. Murakami az indoklás szerint azért kapta a díjat, mert merészen vegyíti a klasszikus elbeszélői művészetet, a populáris kultúrát, a japán hagyományokat, az álomszerű realizmust és a filozófiai vitákat, ezzel pedig méltó örökösévé válik az anderseni művészetnek.

Forrás: Guardian

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.