Most így szeretnek ők – Top5

.konyvesblog. | 2013. november 01. |

Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 2 - Újabb irodalmi szerelmeskönyv

Corvina Kiadó, 164 oldal, 2013, 3825 Ft

Már megint szeretnek, teljes szívvel, néha gyűlölettel, síron is túl, igazán. Nyáry Krisztián új kötete negyven fejezetre bontotta az elmúlt évszázadok írószerelmeinek történeteit – hazudnánk ugyanis, ha azt mondanánk, hogy az Így szerettek ők 2. negyven szerelemnek állít emléket, hiszen hová sorolnánk akkor például Ambrus Zoltánt, akinek három nagy szerelme is volt, igaz, Bajor Gizi iránti rajongása viszonzatlan maradt. Mi most ebből a negyvenből szedtük ki a szerintünk öt legizgalmasabbat, bennük évtizedekig szunnyadó érzelmekkel, kicsinyes bosszúhadjáratokkal, abszurd jelenetekkel, és szerelmi sokszögekkel.

Miért lőtte szíven magát Bródy Sándor?

Szárnyait bontogató költő volt még Erdős Renée, amikor Bródy Sándor beleszeretett. Bródy a kor celebritása volt, ünnepelt, fess férfi, kapcsolata Erdős Renéével pedig sokáig tüzelte a pesti pletykákat. Bródy szentesíteni akarta a viszonyt, és feleségül kérte Erdőst, aki azonban kikosarazta a férfit. 

Bródy egy ausztriai kiruccanáson azután szíven lőtte magát, az öngyilkosságot azonban túlélte, tettét később már egészségügyi okokkal magyarázta. Bródy mindenesetre nem volt lovagias, és utóbb ott tett keresztbe Erdős Renéének, ahol csak tudott, az irodalmi lapok szerkesztői pedig partnerek voltak ebben. Erdős később férjhez ment, majd elvált, és hogy fenn tudja tartani magát és a gyerekeit, komolyan az írásnak szentelte magát. Ő lett az első női író, aki pazarul megélt a könyveiből.

Miért sajttal akart lövöldözni Örkény?

A fiatal Örkény István éppen katonaként szolgált Erdélyben, amikor levelet kapott hitvesétől. Ebben Gönczi Flóra azért könyörgött Örkénynek, hogy váljanak el, mert már mást szeret. A férfi futárgéppel érkezett Pestre, ahol unokatestvérétől megtudta, hogy Flóra az egyik legjobb barátja miatt akarja elhagyni őt. Örkény magánkívül volt, és azt ordította, hogy mind a kettejüket lelövi.

Az unokahúg csitítására még elvonult a fürdőszobába, és rendbe szedte magát, majd elrohant a barát lakására, ahol Flóra és a szeretője tartózkodott. Pisztolytáskájához kapott, majd mindenre elszántan előrántott egy doboz mackósajtot. Örkénynek (és persze a szerelmi háromszög két másik tagjának is) az volt a szerencséje, hogy az író előrelátó unokahúga kicserélte a fegyvert egy doboz sajtra. Maga az író se találhatott volna ki jobb egyperces jelenetet.

Melyik szerelme lombozta le Szabó Dezsőt?

Ha volt két igazán össze nem illő ember, akkor Szabó Dezső és Kaffka Margit kétségtelenül azok voltak. Szegény Kaffka Margitra, hiába kereste, sokáig nem talált rá a szerelem. Sokszor Adynak sírta el a bánatát, és a költő révén ismerte meg Szabó Dezsőt is. Találkozgatni kezdtek, sőt, Margit egyszer még azt is felvetette az írónak, ha elvenné, még évszázadok múltán is mint híres szerelmeseket emlegetnék őket. Szabó Dezsőt azonban nem győzte meg ez az érvelés.

Az író gyakran nem tudott mit kezdeni Kaffka Margit túláradó eszmefuttatásaival sem, melyek a legváratlanabb helyzetekben törtek elő az írónőből, és amelyek – Szabó szerint – „egy tavaszi ménlovat is eunuchhá” bénítottak volna. Később fokozatosan eltávolodtak egymástól, regényeikben pedig – egyfajta sajátos bosszúként – egyikük sem festett túlságosan hízelgő képet a másikról.

A témában eddig megjelent cikkeink:

Jön az Így szerettek ők 2.

Feltételezés csak, hogy Kölcsey a férfiakat szerette

Nyáry: Kölcsey szerelmet érezhetett egy férfi iránt

Hány nőt szeretett összesen Bánffy Miklós?

Bánffy Miklós igazi erdélyi aranyifjúként tengette a napjait, hiszen a gazdag családból származó férfi fiatal éveiben – akárcsak későbbi regényhősei – kártyaadósságokat csinált, váltót hamisított, ha kellett, párbajozott. Később azzal borzolta a család idegeit, hogy egy hírhedten extravagáns nőbe szeretett bele. Szilvássy Karola a társasági pletykák főszereplője volt, az öreg Bánffy azonban nem adta áldását a frigyre.

Az ekkor már politikusként tevékenykedő Bánffy Miklós ezt követően egy fiatal színésznőbe, Várady Arankába szeretett bele, de a kedves papának ez a kapcsolat még az előzőnél is kevésbé tetszett. Ez azonban nem tartotta vissza őket attól, hogy évek múltán közös gyereket vállaljanak, majd az öreg Bánffy halála után összeházasodjanak. Szilvássy Karola azonban mindig is az író életének része maradt, már hetvenévesek is elmúltak, de viszonyuk nem szakadt meg. Bánffy Miklós a második világháborút követően Romániában maradt, és csak a negyvenes évek végén utazhatott feleségéhez, Arankához Budapestre (Karola ekkor már nem élt). Az egykori aranyifjú 1950-ben nincstelenül, betegen halt meg felesége karjai között.

Melyik felesége mentette meg Heltai Jenő életét?

Heltai Jenő és Hausz Vali házassága minden volt, csak csendes nem. Haszna azonban mégis volt: Heltai azért, hogy el tudja tartani két saját és két fogadott gyermekét, rengeteget írt. Házasságuk nem volt boldog, Heltai tehát kimondottan hálás volt jóbarátjának, az Est kiadóvállalat tulajdonosának, Miklós Andornak, amiért elszerette tőle a feleségét.

Később egy fiatal színésznő, Gách Lilla hozta el Heltai életébe a harmóniát és a boldogságot. A második világháború évei alatt ugyanakkor a házaspárt az első számú feleség, a házsártos Hausz Vali bújtatta, aki ugyanúgy veszekedett és káromkodott ex-férjével, mint tette azt házasságuk évei alatt.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!