Megvan az Orosz Booker nyertese

trieckmann | 2008. december 09. |

A 20 ezer dollárral járó független Orosz Booker-díjat idén az ukrán származású Mihail Jelizarov nyerte el a Könyvtáros (“Библиотекарь”) című provokatív regényével. A díj 1917 óta az első nem állami irodalmi díj, 1992-ben adták át legelőször.

 

Jelizarov 1973-ban született az ukrán Ivano-Frankivszk-ben, Charkovban tanult orosz irodalmat és nyelvészetet, éneket (operaénekesként végzett), majd 1995-től Hannoverben filmrendezést. Egyetemi tanulmányai után rendezőként és operatőrként dolgozott és ezalatt írta meg első elbeszéléseit. „A történeteim horrorból, sci-fiből és társadalomkritikából táplálkoznak.” Így jellemzi az ukrán író saját szerzeményeit. Miután 2001-ben megjelent első regénye, Szögek címen, egyszerre érték kemény kritikák, miszerint „ádáz provokátor” és olyan dicséretek, mint „az új csillag az orosz irodalmi égbolton”. Elbeszéléseiből vett idézetek már most szállóigékké váltak a moszkvai irodalmi életben. Manapság Berlin és Moszkva közt lelhető fel a szerző. Újonnan kitüntetett regényéről azt állította, hogy egy Németországban és Ausztriában töltött tartózkodása során írta meg.

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.