Fotó: Martin Pope/Daily Telegraph
Elhunyt a világ legviccesebb könyvének, a Wiltnek szerzője, Tom Sharpe. Karrierje során emlegették a komédia koronázatlan királyaként, hasonlították Wodehouse-hoz, regényei pedig legalább annyira beépültek az angol kultúrába, mint a zabkeksz a délutáni tea mellé. A Porterhouse Blue és a hat részes Wilt-sorozat íróját katalóniai otthonában érte a halál.
Sharpe 1928-ban született Crydonban. Apja unitárius lelkész volt, aki aktívan részt vett az 1930-as évek szélsőjobboldali politikai mozgalmaiban. Tanulmányait Bloxhamban kezdte, majd a Lancing College-ban, és az angol haditengerészetnél eltöltött évek után Cambridge-ben tanult tovább, történelmet és kulturális antropológiát hallgatott. 1951-ben Dél-Afrikába költözött, ahol tanárként és szociális munkásként dolgozott. Íróként 1971-ben debütált, az alig három hét alatt elkészült Riotous Assembly című regénnyel, amelyben egy ártatlan fekete férfi halála bonyolítja az eseményeket. Miután egyik apartheidet bíráló darabját bemutatták Londonban, Sharpe-ot letartóztatták, és kitoloncolták Dél-Afrikából. Visszatért Angliába és Cambridge-ben tartott történelemórákat, a sajátos humorú irodalomtanár, Henry Wilt kalandjait is tanári évei inspirálták. A sorozat első részéből, amelyben egy eltűnt feleség, és egy tragikus sorsú gumibaba nehezítették Henry életét, 1989-ban film is készült. Az író és amerikai felesége a kilencvenes évek közepétől kétlaki életet élt, az év egyik felét Angliában, a másikat a spanyolországi Llafranc-ban töltötték.
Tom Sharpe halálát cukorbetegség következtében fellépő szövődmények okozták. Utolsó regénye a The Wilt Inheritance 2010-ben jelent meg. A brit szatirista 85 éves volt, éppen önéletrajzán dolgozott.