Meghalt Pressburger György

.konyvesblog. | 2017. október 05. |

giorgiopressburger.jpg80 éves korában elhunyt az olasz-magyar író, színházi- és filmrendező, Pressburger György, vagy ahogy Olaszországban ismerték, Giorgio Pressburger, írja az olasz ILPost.

1937-ben született Budapesten szlovák származású zsidó családban. Magyarországot 1956-ban, tizenkilenc évesen hagyta el ikertestvérével, Miklóssal együtt, majd a kétezres évek elején visszaköltözött Budapestre, és hosszabb ideig az Olasz Kultúrintézet igazgatójaként tevékenykedett.

Testvérével olasz nyelven írt novellafüzért a hátrahagyott nyolcadik kerületről (Nyolcadik kerületi történetek – A zöld elefánt, Múlt és Jövő, 2013), és számos más könyvét is lefordították magyarra. Köztük A müncheni órát (Európa, 2005), amelyben saját családja történetét dolgozta fel, az A Hetedik Palotában (Európa, 2001) című levélregényt, amelyben egy Sara nevű nő levelezik hét napon át négy másik nővel, és a Fogról fogra című regényt (Európa, 1997), amelyben a szerző a tejfogaktól a műfogsorig követi végig főhőse életét.

Olvass bele A fehér közök törvényébe:

Pressburger György: A fehér közök törvénye (részlet)

Európa, 184 oldal, 2013, 2295 HUF HUF Pressburger György 1956-ban, tizenkilenc évesen hagyta el Magyarországot. Giorgio Pressburger ma az olasz nyelvű európai irodalom egyik legkiválóbb művelője. Magyar is, olasz is, európai is. Úgy közép-európai, ahogy Rilke vagy Kafka volt az - akivel egyébként a mélyen átélt és gondolatilag egészen végletes konzekvenciákat hozó, igen alaposan feldolgozott zsidó hagyomány közössége is rokonítja.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.