Hiába rejtőzködik, az e-könyv elől nem bujkálhat

.:Benedek:. | 2012. június 13. |

Thomas Pynchon személyében egy újabb nagynevű íróval bővült az e-könyves szerzők tábora, ráadásul egy olyan íróval, aki korábban teljesen elzárkózott a formátumtól. A Súlyszivárvány vagy a 49-es tétel kiáltása szerzője eddig visszautasított mindenféle e-könyves próbálkozást, a mai naptól viszont a Penguin Press gondozásában kapható a teljes Pynchon-életmű digitális változata.

A nyilvánosság elől legendásan rejtőzködő író (a róla készült néhány ismert fotó is csak az 1937-ben született Pynchon fiatalkorából származik) természetesen nem kommentálta a hírt, nyilatkozott viszont a kiadó igazgató-főszerkesztője, Ann Godoff. Godoff elmondta, hogy évek óta növekszik az igény Pynchon e-megjelenése iránt, de az író csak mostanra adta be a derekát. "Azt hiszem, több olvasót akart, hiszen minden író annyi olvasót akar elérni, amennyi csak lehetséges. Ugyanakkor nem gondolom, hogy mostantól többet szerepel majd a nyilvánosság előtt, sőt, tudom, hogy nem." A most 75 éves Pynchon összes művét (hét regényét és egy novellásgyűjteményét) 10 és 13 dollár közötti áron lehet megvásárolni.

pynchon_simpson.jpg

Pynchont megelőzően már számos olyan író bólintott a digitális értékesítésre, akik korábban vitatták az e-könyvek létjogosultságát. Talán a leghíresebb példa a múlt héten elhunyt Ray Bradburyé, aki csak tavaly engedélyezte a Fahrenheit 451 e-kiadását, de idén várható a Harry Potter-könyvek digitális megjelenése is.

Pár éve még, írja a New York Times Media Recorder című blogja, az e-könyvek fogyása meg sem közelítette a papírkönyvek eladási számait, de ma már az sem ritka, hogy egy debütáló regényből több kel el e-változatban, mint hagyományos formában, és azt is megjegyzik, sokat kockáztat az az író, aki nem használja a formátumot. (Tegyük hozzá, bár szerte a világban terjed az e-könyv, az igazán impozáns adatok egyelőre leginkább csak Amerikát jellemzik.)

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.