Krasznahorkai és Szalay könyvei a legjobban vártak között

.konyvesblog. | 2019. július 10. |


Mindig nagyon érdekes látni, hogy más országokban és nyelvterületeken mik az aktuális könyves trendek, milyen szerzőkre, művekre vannak kihegyezve az olvasók és a kritikusok, és a külföldi könyvek közül melyek azok, amelyeket igazán nagy várakozás előz meg. Ezért is izgalmas minden lista, amely a várható újdonságokat veszi számba. A LitHub a héten mutatta meg, szerintük melyek a 2019 második felében legeslegjobban várt könyvek – a listát már önmagában érdemes végigfutni, viszont érdekes látni azt is, van-e magyar szerző rajta. Ezúttal kettő is akad: az egyik a magyar származású David Szalay Turbulence című regényének amerikai kiadása (utóbbit fontos kiemelni, hiszen a londoni székhelyű Jonathan Cape kiadó gondozásában Nagy-Britanniában már tavaly megjelent a kötet), melyet a LitHub modernkori Canterbury meseként aposztrofált, a másik pedig a Báró Wenckheim hazatér Krasznahorkai Lászlótól, amely Ottilie Mulzet fordításában szeptemberben jelenik meg a New Directions kiadónál. A regény korábban a hét könyve is volt nálunk, itt el is tudjátok olvasni, hogy mit írtunk róla: 

A magyarok még Krasznahorkai új regényében is a csodát várják

Harmincegy éve, 1985-ben jelent meg a című regénye mellett. rel az olvasó is visszatér az ismert kisvárosi világba, hogy közben a két időpont közé kifeszítse a magyar rendszerváltás történetét. A két regény helyszíne könnyen azonosítható (Gyula), így a magyar társadalom változásait szinte mesterséges környezetben vizsgálhatjuk, mondjuk egy apokalipszis felé tartó karnevál keretei között, amelyen néha keresztül robognak a goj motorosok.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.