Könyvesblokk: történelem, pszichológia és egy kivételes íróbarátság története

.konyvesblog. | 2016. április 25. |

Ezúttal non-fictionökkel indul a hét: szokásos könyvesblokkunkba a friss tényirodalmi kötetek közül válogattunk. Van közöttük pszichológiai kötet, a két világháború közötti közélet egyik ellentmondásos szereplőjének életrajza, valamint a két legsikeresebb fantasy-szerző kivételes barátságának története.

Nigel C. Benson, Marcus Weeks, Voula Grand, Joannah Ginsburg, Merrin Lazyan: A pszichológia nagykönyve - Minden, amit tudni érdemes

Nigel C. Benson, Marcus Weeks, Voula Grand, Joannah Ginsburg, Merrin Lazyan: A pszichológia nagykönyve - Minden, amit tudni érdemes

HVG Kiadói Rt., 2016, 356 oldal, 4500 HUF

 

Hány énünk van valójában? Mire jó a pszichoanalízis? Génjeink vagy inkább a környezetünk határozza meg tulajdonságainkat? Honnan származnak az etnikai előítéletek? Mivel magyarázható a hatalomnak behódoló magatartás? Miért hibáztatjuk az áldozatot? Valóban csak a jó emberek lehetnek depressziósak? A pszichológia nagykönyve tömören és közérthetően rendszerezi a tudomány neves képviselőinek korszakalkotó gondolatait, pályafutását és magánéletét. Izgalmas olvasmány mindazoknak, akik szeretnének többet tudni az emberi psziché titkait feltáró kísérletekről, a társas lét kihívásairól és a lelki betegségek gyógyításának történetéről.

Hatos Pál: Szabadkőművesből református püspök - Ravasz László élete

Hatos Pál: Szabadkőművesből református püspök - Ravasz László élete

Jaffa Kiadó, 2016, 332 oldal, 3150 HUF

 

Ravasz László (1882-1975) a láthatatlan református pantheon egyik legfontosabb alakja. A 20. századi református egyház Erdélyből jött karizmatikus püspöke, lenyűgöző szónok és író, a modern magyar protestantizmus nagy hatású közéleti személyisége. Ugyanakkor egyike a két világháború közötti zsidóellenesség ideológiai megalapozóinak. A róla szóló emlékezések vagy a szenvedélyes dicsőítés, vagy a vádirat műfaját követik. Akárcsak katolikus kortársai, Prohászka Ottokár vagy Mindszenty József esetében. A Horthy-rendszerhez ezer szállal kötődő egyházi vezető vagy karizmatikus püspök, rendkívüli szellemi tekintély vagy az egyházi antiszemitizmus egyik fő ideológusa, kivételes érzékenységű retorikus vagy az irodalmár jelmezébe bújt konzervatív erkölcscsősz? Az azonosuláshoz választani szükséges, a történeti megértés viszont kiteheti az ést is az ellentmondások közé. A magyar jobboldali hagyományt tárgyaló művek csak szórványosan említik Ravasz László nevét, pedig igen fontos formáló szereplője volt, mind politikai szerepvállalásával, mind termékeny írói életművével, és a vasárnapi ebéd előtt elhangzó beszédeivel egyaránt. Élete is tele van izgalmas tényekkel, valaha szabadkőműves volt, később Horthy Miklósért rajongott. Megszavazta a zsidótörvényeket, de 1944-ben aktívan közreműködött az embermentésben. Később pedig, az 56-os forradalom hatására, még a szocializmust is elfogadta volna a marxizmus és a szovjet elnyomás nélkül. Az izgalmas és ellentmondásos életmű áttekintése arra figyelmeztet, vallás és a politika összefüggései a 20. században is döntő hatással voltak a magyar társadalom fejlődésére.

Olivia Fox Cabane: Személyes vonzerő - A karizmatikus ember titka

Olivia Fox Cabane: Személyes vonzerő - A karizmatikus ember titka

Libri Könyvkiadó, 2016, 338 oldal, 3490 HUF

 

A karizmatikus kisugárzás tanulható lenne? A karizma körül kialakult mítosz abból ered, hogy ez a képesség velünk születik, úgy tartják, hogy némelyik embernek (Bill Clinton, Steve Jobs, Oprah Winfrey) van, másoknak nincs. Ám Olivia Fox Cabane bebizonyítja, hogy ez egyszerűen nem igaz. A karizmatikus viselkedést bárki megtanulhatja és fejlesztheti. Aki karizmatikusabb akar lenni, annak nem kell alapvetően megváltoztatnia a személyiségét, hanem egyszerűen csak el kell sajátítania bizonyos módszereket, amelyek az alkatához a legjobban illenek. A könyv segítségével megtudhatjuk, hogyan legyünk befolyásosabbak, meggyőzőbbek és ösztönzőbbek. Ha fejleszteni akarjuk azt a képességünket, hogy a mindennapi életben vagy a munkában karizmatikusak legyünk, azt ennek a könyvnek a segítségével azonnal megtehetjük.

Colin Duriez: Tolkien és C. S. Lewis - Egy híres barátság története

Colin Duriez: Tolkien és C. S. Lewis - Egy híres barátság története

Harmat Kiadó, 2016, 288 oldal, 3500 HUF

 

A fantasy-műfaj talán két legsikeresebb szerzője J. R. R. Tolkien és C. S. Lewis negyven éven át voltak közeli barátok. Az Oxfordi Egyetem két fiatal oktatóját a középkori irodalom és az észak-európai mitológia szeretete hozta össze. Lewis megtérésében nagy szerepet játszottak a Tolkiennal folytatott beszélgetések, míg Lewis támogatása nélkül sosem született volna meg az évszázad fantasy-trilógiája, A Gyűrűk Ura. Colin Duriez a két író barátságának elbeszélésével kíséri végig intellektuális és hitbeli fejlődésüket és sorsuk alakulását.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél