Könyvesblokk: Eggers, Melamed, Brown

.konyvesblog. | 2018. január 08. |

kblog_kblokkfejlec_1_5.jpg

Újabb hét, újabb Könyvesblokk, amelyben ezúttal egy remek tavalyi megjelenés, egy nyomasztó disztópia, és a könyv amelyre a fél világ vár. 

Dave Eggers: Atyáitok? Hol vannak ők? És a próféták örökké élnek-é?

Dave Eggers: Atyáitok? Hol vannak ők? És a próféták örökké élnek-é?

Fordította: M. Nagy Miklós, Európa, 2017, 221 oldal, 2990 HUF

 

Egy Thomas nevű férfi elrabolt hét embert, és a hadsereg kaliforniai bázisának elhagyatott barakkjaiban tartja fogva őket. A foglyok közt akad űrhajós, kongresszusi képviselő, rendőr, sőt, köztük van az emberrabló saját édesanyja is. Eggers a 21. század felesleges emberét bemutató Hologram a királynak (Európa, 2015) és a modern Nagy Testvér-történet, A Kör (ITT írtunk róluk) után ezúttal is a kortárs amerikai társadalom állapotára reflektál, a rendőri brutalitásra, vagy épp a háború finanszírozására az oktatás helyett, ám most kizárólag párbeszédekben meséli el a különös túszdrámát, amelyhez az Ótestamentumból, Zakariás próféta könyvéből kölcsönzött címet.

Jennie Melamed : Lányok csöndje

Jennie Melamed : Lányok csöndje

Fordította: Diószegi Dorottya, Athenaeum, 2018, 308 oldal, 3699 HUF

 

Melamed regényének világában a nők egyetlen dologban bízhatnak. Abban, hogy fiút szülnek. Ha lányuk lesz, akkor neki is el kell majd szenvednie mindent, ami a világtól elzárt szigeten teljesen természetes: az elnyomást, a rendszerszintű abúzust, a termékenység nyarát. Az egyik kamaszlány, Janey Solomon azonban úgy dönt, hogy nem tűr tovább. A Lányok csöndje nem egy sokadik Atwood-koppintás, hanem a szabadságkeresés, és a felnövéshez kapcsolódó lelki változások regénye, amelynek hátteréül a szerző egy felkavaró disztópiát választott. 

Megjelenés: 2018. január 17. (a könyv már előrendelhető)

Dan Brown: Eredet

Dan Brown: Eredet

Fordította: Turcsányi Jakab, Gabo, 2018, 576 oldal, 3990 HUF

 

Bár már december közepén megérkezett 2018 egyik legizgalmasabb világirodalmi híre, vagyis hogy idén érkezik egy eddig sohasem publikált  Zora Neale Hurston-kötet, mégsem a Barracoont várja izgatottan a fél világ, hanem Dan Brown legújabb Langdon-könyvét, az Eredetet. Robert Langdon Spanyolországba érkezik, méghozzá a bilbaói Guggenheim Múzeumba, ahol egykori tanítványa egy megdöbbentő áttörést jelentene be, ám ahogy az a Brown-regényekben lenni szokott, a professzornak ismét menekülnie kell, még mielőtt kiderülhetne, hogy miről is van szó. Ezúttal is kap maga mellé egy Langdon-lányt (az Eredetben a múzeum igazgatónőjét), akivel Barcelona utcáin menekül az ellenség elől, és próbálja megfejteni barátja titkát. 

Megjelenés: 2018. 02. 06 (a könyv már előrendelhető)

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.