Könnyebben olvassák a diszlexiások a Magvető és a Manó Könyvek új kiadványait

.konyvesblog. | 2015. december 04. |

Fotó: Facebook - Nyáry Krisztián 

A Magvető és a Manó Könyvek diszlexiások számára fejlesztett betűtípussal is elérhetővé teszi idén karácsonyra készített mesekönyveinek e-könyv-változatait. A népesség közel egytizede küzd súlyos olvasási zavarokkal, egy speciális olvasáskönnyítő betűkészlet segítségével azonban a diszlexiások számára is átélhető lehet az olvasás öröme. A Magvető Kiadó azt javasolja a magyar könyvkiadóknak, hogy minden e-könyvüket lássák el diszlexiások számára is olvasható betűkészlettel.

A magyar népesség 5–10 százaléka küzd diszlexiával, az olvasási képesség súlyos zavarával. Az érintettek normál vagy magas intelligenciával rendelkeznek, ám agyuk a szokásostól eltérő módon dolgozza fel a szavak hangalakját, emiatt az átlagosnál sokkal nehezebben tanulnak meg olvasni. Folyamatos fejlesztés hiányában náluk nem válik készséggé az értő olvasás gyakorlata, és ezzel lemaradnak a tanulás minden területén. A tünetek korai felismerésével, kisiskolás korban megkezdett fejlesztéssel és a technika nyújtotta segítséggel azonban a zavar visszaszorítható, és az érintettek a tanulásban és a munkában egyaránt kiváló teljesítményt képesek nyújtani. (Diszlexiában szenvedett William Butler Yeats költő, Thomas Alva Edison feltaláló, Winston Churchill brit miniszterelnök és Szentágothai János anatómus, az MTA egykori elnöke is.)

A legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy az olvasás során folyamatosan megakadó diszlexiás gyerekeknél nem alakul ki a korosztályuktól elvárható nyelvi tudatosság. Ezen segítenek a diszlexiások számára fejlesztett speciális betűtípusok. Bár a legtöbb olvasónak ez nem tűnik fel, sok betű nagyon hasonlít egymásra. A diszlexiások számára tehát olyan betűtípusokat fejlesztenek, amelyekben a betűk a lehető legnagyobb mértékben különböznek egymástól. (Például a „c” betű nagyon szélesre van nyitva, hogy minél kevésbé hasonlítson az „o”-ra.) Olvasási nehézséggel élőknek nagy segítség az is, hogy nemcsak a betűk közötti távolság nagyobb (így például az „rn” betűkapcsolat nem olvasható „m”-nek), hanem a szavak közötti távolság is. A nagybetűk vastagabbak a kisbetűknél, így könnyebb észrevenni az új mondatokat.

A Magvető és a Manó Könyvek idén karácsonyra készített mesekönyveinek e-könyv-változata már diszlexiások számára fejlesztett betűtípussal is olvasható. A fontkészlet használatával Nyugat-Európa több országában jelentős sikereket értek el a diszlexiások fejlesztésében, ezért a jövőben a Magvető egyre több e-könyvét ellátják ezzel az olvasáskönnyítő betűtípussal.

Kiemelt cél, hogy a diszlexiával küzdők minél nagyobb arányban részesülhessenek az olvasás örömében. Ezért a Magvető Kiadó a Magyar Könyvterjesztők és Könyvkiadók Egyesületén keresztül felhívással fordult a könyvkiadók felé, hogy e-könyveiket lássák el diszlexiásoknak fejlesztett betűkészlettel is. Léteznek pénzért megvehető olvasáskönnyítő fontok, de az OpenDyslexic betűtípuscsalád bárki által letölthető és használható, csak alkalmazni kell. A kiadó szerint ha az ötszázezer és egymillió fő közé tehető magyar diszlexiásnak csak egy kis része kezd el ennek segítségével olvasni, az máris óriási előrelépésnek számít.

Diszlexiásokat segítő betűkészlettel megjelenő e-könyvek:

Magvető: Boldizsár Ildikó: Mesék az élet csodáiról; Kovács András Ferenc: Egerek könyve; Mosonyi Aliz: Az öreg kisasszony autósmeséi; Szabó T. Anna: A fűszermadár

Manó Könyvek: Balázsy Panna: Szandra és a 3. b – Csuromvíz; Balázsy Panna: Szandra és a 3. b – Csupaszív; Joss Stirling: Misty; Christian Tielmann: Berci és az eltűnt osztálypénz

Forrás: Magvető

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél