Ki a pénzért, ki a tudásért lopja a könyveket

.konyvesblog. | 2013. július 24. |

A könyvesboltosok és a könyvtári dolgozók egyik legnagyobb réme a tolvaj, aki a legváltozatosabb módszerekkel lovasítja meg az értékes köteteket. A Flavorwire olyan eseteket szedett össze, amelyek vagy az indíték, vagy az eltulajdonított könyvek értéke és mennyisége miatt maradtak emlékezetesek. A kommentekben összegyűjtjük a legjobb hazai könyvlopásokat, írjátok meg a saját élményeket!

Aki azt hiszi, hogy valaki csak a pénz miatt lop el egy könyvet, nem is téved túl nagyot, erre is látunk majd jócskán példát, egy nancsingi férfi azonban azért tulajdonított el 800 tudományos, történelmi és verseskötetet, hátha azokból kihámozhatja az élet értelmét. A könyveket a Mr. Lee-ként emlegetett férfi a helyi könyvesboltból lopta el, mintegy hat hónap leforgása alatt.

Teljesen más motivációi voltak a Romm Gang néven ismertté vált bandának, amely a harmincas években tevékenykedett, és ritka köteteket emelt el amerikai könyvtárakból. Utóbbiak úgy védekeztek a lopások ellen, hogy az értékes könyveket bevonták a polcokról, biztonsági őröket alkalmaztak, és megkülönböztető jelzést helyeztek el a kötetekben. Végül a New York-i közkönyvtár különleges nyomozója kapta el a tolvajokat.

A legkellemetlenebb meglepetés a Lambeth Palota könyvtárosait érhette, akik tisztában voltak azzal, hogy a hetvenes évek óta el-eltünedeznek könyvek. Ők maguk kilencven hiányzó kötettel számoltak, annál nagyobb volt a megrázkódtatásuk, amikor 2011-ben kiderült, hogy ez a szám megközelíti az ezernégyszázat. A hiányzó darabok között volt egy az 1500-as évekből származó francia ritkaság, melyből összesen hat vagy hét példány maradt fenn az egész világon. A köteteket végül egy londoni padláson találták meg, az azóta elhunyt elkövetőről pedig annyit tudni, hogy – közelebbről nem tisztázott módon – kapcsolatban állt a könyvtárral.

Stephen Blumberg több mint ötmillió dollár értékben lovasított meg könyveket, és hittel állította, hogy a pusztulástól menti meg őket. Büntetését leülte, de könyvlopási szenvedélyével nem hagyott fel szabadulása után sem. Az egyik legpofátlanabb magyarázattal azonban kétségtelenül az aranyifjak életét élő Raymond Scott szolgált, akinek Shakespeare színdarabjainak első nyomtatott gyűjteménye, az úgynevezett első fólió lopott példányának adásvétele miatt kellett a bíróság előtt felelnie. Scott azt állította, hogy Kubában, bártáncosnő barátnője egyik ismerőse révén került a ritkaság a tulajdonába, azt azonban mindvégig tagadta, hogy ellopta volna a fóliót.

A könyvtolvajok persze minden trükköt igyekeznek bevetni. Elois Pichler teológus és könyvtáros például egy speciális felöltőt csináltatott magának, és 1871-ben abban lopta ki az értékes könyveket a szentpétervári birodalmi könyvtárból, nagyjából négyezer darabot. Az enyveskezű könyvtárost végül szibériai száműzetésre ítélték.

Az olasz Guglielmo Libri Carucci dalla Sommajának azonban nem kellett ilyen alantas eszközökhöz nyúlnia: miután kinevezték a franciaországi könyvtárak felügyelőjének, szabad bejárása volt, ám ahelyett, hogy védte volna, módszeresen dézsmálta a könyvtárak állományát, nagyjából harmincezer kézirattal és könyvvel károsítva meg azokat. Az ellopott kötetek egy része soha nem került elő, 2010-ben azonban egy Descartes által írt és a pennsylvaniai Haverford College könyvtárának adományozott levélről derült ki, hogy azt annak idején az olasz könyvtárfelügyelő tulajdonította el.

Lopni csúnya dolog, de a fentiekből is látszik, hogy van az a helyzet, amikor az ember nem tud ellenállni. A Könyvesblog szerkesztői közül volt, akinek egy szórakozóhely polcáról Vladimir Páral Gyilkosok és szeretők című könyvét szerezte meg valaki, a Szabó Ervin Könyvtárban pedig egy időben kitépték az érzékelővel ellátott oldalt, ezért volt olyan Foucault-könyv, amelyből oldalak hiányoztak.

Ki lopott már könyvet, honnan és miért? Kommentekben lehet vallani!

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!