Julie Otsuka és Patrick Deville a Femina francia irodalmi díj nyertesei

.konyvesblog. | 2012. november 05. |

Julie Otsuka amerikai és Patrick Deville francia írónak ítélték oda hétfőn a rangos francia irodalmi elismerést, a Femina-díjat. Deville a Peste & Cholére (Pestis és kolera) című kötetével érdemelte ki az elismerést a francia írók között, Otsuka a külföldi szerzőknek járó díjjal gazdagodott. Utóbbit egykor Szabó Magda magyar írónő is megkapta.

Az amerikai szerző regénye Alexandre Yersin svájci felfedező és orvos élettörténete. Yersin a 19. század végén, a 20. század elején járta a világot és fedezte fel a pestisbacilust Kínában. A Pasteur Intézetnek dolgozott, mielőtt útnak indult. Végül Francia-Indokínában telepedett le, a mai Vietnám területén halt meg.

Az 54 éves író a bejelentéssel kapcsolatban örömének adott hangot amiatt, hogy a kizárólag nőkből álló zsűri választása egy olyan szerzőre esett, akit általában azzal "vádolnak", hogy csupán férfiaknak ír. Deville maga is nagy világjáró, élt Kubában, Uruguayban, Közép-Amerikában, a Közel-Keleten, de Nigériában és Algériában is.

Az 50 éves Otsuka a Buddha in the Attic (Buddha a padláson) című kötetével érdemelte ki a Femina-díjat. A rövid, költői hangvételű regény egy fiatal japán nőről szól, aki az Egyesült Államokba emigrál, és feleségül megy egy férfihoz, akivel előzőleg soha nem találkozott. Az író idén a PEN/Faulkner-díjat is elnyerte ezzel a művével, amely a második regénye. Az első, a When the Emperor Was Divine (Amikor a császár isteni volt) 250 ezer példányban kelt el.
A Femina-díjak nyerteseinek nyilvánosságra hozatalával megkezdődött a francia irodalmi elismerések szezonja: kedden a Médici-, szerdán a Goncourt- és a Rénaudot-díjak kitüntetettjeinek nevét jelentik be. November 14-én az Interallié-díj díjazottjának nevét teszik közzé.

(MTI)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk.