Hírek 2008 updike

John Updike: "A blog csak szemét."

.:wendy:. | 2008. augusztus 26. |

John Updike sosem rejtette véka alá, hogy gyűlöli az internetet, tehát nem meglepő, hogy az utóbbi időben megjelent könyvei enyhén szólva is naftalinszagúak, közük sincs a 21. század valóságához.


                                      fotó: Guardian

A nagy amerikai író legújabb könyve októberben fog megjelenni The Widows of Eastwick (Eastwicki özvegyek) címmel. A regényben az egyik szereplő szájába a következőket adja Updike: "a nyomtatás már nem azt jelenti az embereknek, mint egykoron. Rengetegen az internetről szerzik be a híreket. Nem kell nekik sok: sport és sztárok. Az önreklámozáshoz meg ott van a blogolás. Hihetetlen számomra, hogy valakinek van ideje ilyen szemetet olvasni."

Updike már 2006-ban is dühös kirohanást rendezett a washingtoni Könyv Expon: kifejtette, hogy a web rosszat tesz az irodalomnak. "Igen, megszámlálhatatlan információ van az interneten, de ebből rengeteg téves, szerkesztetlen, ellenőrizetlen és gyerekes." A cáfolók egyrészt egyetértenek Updike-kal abban, hogy vannak hibák, de szerintük ez csak a kezdeti nehézségeknek tudható be, hasonló problémákkal küzdöttek Gutenberg korában az első nyomtatott könyveknél is.

Updike új könyvének kritikusai nem abban látják a regény problémáját, hogy néha már egészen unalmas módon mutatja be a mára matrónákká lett Eastwicki boszorkányok öregségét, hanem hogy a karakterek máig egy olyan világban élnek, beszélnek és egy olyan világot képviselnek, amely már rég letűnt. Amikor nem a vezetékes telefonon pletykálnak, a három öregasszony hosszú leveleket írogat egymásnak, amit aztán postára adnak. Sukie , az egyik főszereplő szomorúan veszi tudomásul, a kis helyi újságnak, ahol ő is dolgozott egy időben, vége és helyette csupán egy fénymásolt lapot adnak ki a legfontosabb hírekkel. A gond csak az, manapság már a legkisebb falunak is van weboldala, a fénymásolás mint félelmetes és elszomorító technológiai újítás egyhén szólva is nevetséges a regényben. Ha Updike áldozott volna akár egy percet is arra, hogy az online világot legalább megmutassa neki valaki, szereplői nem lennének ennyire életidegenek.

Azzal a kritikusai is tisztában vannak, hogy a szerző fütyülni fog arra, mit gondolnak könyvéről az online megjelenő kritikákban, azt viszont elfelejti, hogy a világ továbblépett, és ha nem halad a korral legalább egy árnyalatnyit, regényei nem az amerikai próza élvonalába fognak tartozni többé, hanem csak egy letűnt világ szánalmas múzeumai lesznek.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.