Két férfi, két könyv és egy icipici kudarc - néhány szóban így foglalható össze annak a kedvcsináló videónak a története, amely Gary Shteyngart január 7-én megjelent önéletrajzát (Little Failure) promózza.
A sztori szerint Shteyngart memoárjának kiadása már a címadásnál nem várt nehézségekbe ütközik, az igazi sokk azonban otthon éri, amikor rózsaszín köntösbe bújt szerelme (James Franco) közli vele, hogy ő maga is publikálni fog. A 50 Shades of Gary címre hallgató kötet azonban semmiképpen sem memoár, sokkal inkább egyfajta hommage-nak, tisztelgésnek fogható fel, igyekszik megnyugtatni egyre idegesebb kedvesét.
Nem Franco az egyetlen híresség, aki feltűnik a négyperces videóban. A pszichológus szerepében Jonathan Franzen tündököl, a kiadó munkatársaként Rashida Jones igazítja el Shteyngartot, a kávézó pultja mögül pedig a Csajokból is ismerős Alex Karpovsky szegi kedvét a memoárszerzőnek.
- Shteyngart először a The Portrait of the Young Man as a Mensch, illetve A Heartbreaking Work of Staggering Jewness címeket adná kötetének (egyértelmű fricska mindkettő, egyúttal utalás James Joyce és Dave Eggers műveire).
- A Little Failure címet a kiadó javasolja, mondván, az embereknek először ez a két dolog jut eszébe a szerzőről (azaz kicsi és csődöt mond).
- A sztori szerint Shteyngart a kiadó ötletét meg akarja beszélni a „férjével” - a valóságban az író egy koreai származású nőt vett feleségül.
- Shteyngart a videóban kicsit hisztizik, nem érti, a kiadó miért akarja ráerőltetni az akaratát, amikor a korábbi könyvét már más nyelvre is lefordították - „hmm, a kanadai nem nyelv, szivi!”, próbálja nyugtatgatni Franco.
- A történetben Franco egy 50 Shades of Gary című kötettel tör be a könyvpiacra, amely akárcsak E.L. James erotikus trilógiája, óriási lelkesedést vált ki, főleg a női olvasók körében.
- Franzen dolgozószobájában a polcok roskadoznak Franzen könyveitől - köztük van például a nálunk a hét könyvének is megválasztott Erős rengés.
Az amerikai kritikusok szerint Shteyngartnak már az élete is kész regény: Leningrádban született és ott is nevelkedett hétéves koráig. Akkor a szüleivel az Egyesült Államokba költöztek, ami valóságos kultúrsokk volt a kis Garynek. Gyerekként nehezen illeszkedett be, erről nem csak a Little Failure című kötetében vall (a cím egyébként egy becenév, az anyja szólította így), hiszen korábbi könyvei (The Russian Debutante's Handbook, Super Sad True Love Story, stb.) is erősen önéletrajzi ihletésűek.
Forrás: salon.com