Irán felülvizsgálhatja a betiltott könyvek listáját

.konyvesblog. | 2013. október 27. |

Kép forrása

Lazíthat a szigorú cenzúraszabályokon Irán – a Guardian beszámolója szerint legalábbis ezt lebegtette meg az ország kulturális minisztere. Ali Dzsannati szavai szerint a jövőben felül fogják vizsgálni a korábban betiltott vagy cenzúrázott könyvek listáját.

Iránban jelenleg olyan klasszikusok és bestsellerek vannak feketelistán, mint a Míg fekszem kiterítve (William Faulkner), a Leány gyöngy fülbevalóval (Tracy Chevalier) vagy A Da Vinci-kód (Dan Brown). Tiltólistán vannak ezenkívül a Beatles és a Rolling Stones dalszövegei is. A szóban forgó könyveket még 2006-ban, nem sokkal az előző elnök, Mahmúd Ahmadinezsád hatalomra kerülését követően tiltották be.

Ali Dzsannati nyilatkozatából kiderül, hogy az új rezsim másképp áll a sajtószabadsághoz, mint az előző vezetés, és az írókkal szemben is rugalmasabb megközelítést alkalmazna. A tárcavezető egyik korábbi nyilatkozatában azt mondta, szomorúan értesült arról, hogy némely könyv esetében „személyes véleményre alapozva” tagadták meg a publikálást. Hozzátette, ha a Korán nem lenne szent könyv, akkor nem kizárt, hogy a cenzorok abban is találnának olyan részeket, melyek nem mennének át a szűrőn.

Mitch Albert, egy, az észak-afrikai és közel-keleti régióra szakosodott londoni kiadó munkatársa bár nem tartotta valószínűnek, hogy ezek után olyan művek, mint mondjuk A sátáni versek, hamarosan Iránban is megjelenhetnek, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy olyan nagyszerű iráni íróknak, mint Szadeq Hedájat vagy Sarnus Parszipur, a jövőben könnyebb dolguk lesz hazájukban.

Forrás: Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.