Idén Murakami a Nobel-díj nagy esélyese?

.konyvesblog. | 2012. augusztus 24. |

A Ladbrokes nevű brit fogadóiroda szerint az idén a legnagyobb eséllyel a japán származású Murakami Haruki kapja az irodalmi Nobel-díjat, akinek győzelmére jelenleg 10:1-es arányban lehet fogadni. Őt követi a kínai Mo Yan és a holland Cees Nooteboom (mindkettőjük esélyeit 12:1-hez jegyezték). A brit bukmékerek által tavaly erősen favorizált szír költő, Adonis, idén az ötödik a listán (14:1).

Az itthon is sokszor a Nobel-esélyesek között emlegetett Nádas Péter győzelmére – akárcsak például az amerikai Joyce Carol Oates, Don DeLillo vagy az énekes-költő Bob Dylan esetében – jelenleg 33:1-hez fogadhatunk.

Azt, hogy ki nyeri az irodalmi Nobelt, csak októberben hirdetik ki. Tavaly egyébként kisebb botrányt kavart, amikor Tomas Tranströmer nevének kihirdetése előtt a svéd költő hirtelen a legesélyesebbé vált a fogadóirodáknál, ezért felmerült a gyanú, hogy idő előtt kiszivárogtatták, hogy ki viszi majd el a pálmát.

2008-ban egyszer már szintén felmerült a gyanúja annak, hogy valaki vagy valakik a Svéd Királyi Tudományos Akadémiáról idő előtt kiszivárogtathatták a hírt. Akkor a francia Jean-Marie Gustave Le Clézio kapta a díjat, igaz, a Dagens Nyheter korábbi beszámolója szerint a Ladbrokes akkor nem fogadott el fogadásokat az irodalmi Nobel-díjra, mert a fogadók valószínűleg tudták, hogy ki kapja a rangos kitüntetést.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.