Videóval üzent a magyar olvasóknak Heather Morris, Az auschwitzi tetováló írója

Rövid videóban beszélt új könyvéről Heather Morris, Az auschwitzi tetováló szerzője, aki elmondta, nagyon sajnálja, hogy a járvány miatt most nem jöhetett Magyarországra. A Cilka utazása egy olyan lány történetét meséli el, akit már távolról megismerhettünk Lale Sokolov visszaemlékezéséből. A fiatal, tizenhat éves lányt az otthonából hurcoltak el Auschwitzba 1942. április 19-én. Később, 1945-ben innen is deportálták egy szibériai Gulag-táborba. 

Könyves Magazin | 2020. április 20. |

Heather Morris, Az auschwitzi tetováló írója két évvel ezelőtt Magyarországon járt, akkor mesélt nekünk Lale Sokolovról, akinek Auschwitz-Birkenau tetoválójaként kellett dolgoznia, és aki több évtizeden át hallgatott a történetéről, de végül rajta keresztül megosztotta azt a világgal. Az ausztrál író már akkor említette, hogy szeretné megírni egy másik fogoly, Cilka történetét is, akit a tábor felszabadítása után az oroszok egyből a Gulágra vittek, mert azzal vádolták, hogy kollaboráns volt. Ezt mondta róla:

„Cilka Lale és Gita egyik barátja és fogolytársa volt, akit az egyik SS-tiszt kiválasztott magának és rendszerint megerőszakolt. A koncentrációs tábor után Cilka a Gulágra került, ahol szintén nagyon sok borzalmat élt meg, majd beleszeretett egy magyar férfiba, akivel később boldog és hosszú élete volt. Le se írtam a könyvben, de csak tizenhat éves volt, amikor Auschwitzba került. Úgy érzem, valakinek el kell mondani az ő történetét is.”

Heather Morris
Cilka utazása
Animus Kiadó, 2020, 328 oldal

A könyv azóta meg is született, a Cilka utazása pedig a napokban magyarul is megjelent az Animus Kiadónál. Heather Morris az eredeti tervek szerint Magyarországra látogatott volna, hogy személyesen mutassa be Cilka történetét, de a koronavírus-járvány miatt ez a terv meghiúsult. Kárpótlásképp videóval üzent a magyar olvasóknak. 

Nézzétek meg Heather Morrris üzenetét: 

„Üdv, Heather Morris vagyok, Az auschwitzi tetováló és a Magyarországon a napokban megjelent Cilka utazása című regények szerzője.

Borzasztóan sajnálom, hogy nem lehetek most Budapesten, hiszen veletek kellene ünnepelnem a könyv megjelenését. Szerettem volna találkozni, beszélgetni és együtt örülni mindazokkal, akik elolvassák a történeteimet, és a részeseivé váltak.

Szeretném megköszönni a támogatásotokat, amelyet Az auschwitzi tetováló után kaptam. Most pedig szeretném bemutatni nektek Cilkát, azaz Cecília Kleint, a fiatal, tizenhat éves lányt, akit az otthonából hurcoltak el Auschwitzba 1942. április 19-én. Később, 1945-ben innen is deportálták egy szibériai Gulag-táborba. A Cilka utazása ennek a fiatal lánynak a története, a bátorságáé, a kitartásáé és a túlélése, amelyből mi is erőt meríthetünk a világjárvány okozta globális krízisben.

Őszintén remélem, hogy Cilka története ugyanúgy megérint majd benneteket, mint Lale és Gita sorsa. Hatalmas megtiszteltetés számomra, hogy megírhattam ezeket a könyveket. Szeretném megköszönni a kiadóknak és a fordítóknak, hogy eljuttatják hozzátok. Még egyszer köszönöm. Arra kérek mindenkit, hogy vigyázzon magára, és olvasson sokat, hiszen úgyis mind otthon vagyunk. Minden jót kívánok nektek!”

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.