A gerillaszerkesztőké a jövő

.konyvesblog. | 2012. augusztus 30. |

Álnoknak, képmutatónak és hatástalannak nevezte az irodalmi kalózkodás elleni intézkedéseket China Miéville. Az angol fantasy-író az edinburghi könyvfesztiválon fejtette ki azon véleményét, mely szerint, ahogy a zenerajongók hozzányúlnak egy-egy zenei albumhoz, remixelik azt, a produktumot pedig azután felteszik az internetre, a jövőben az olvasók is ugyanígy újraszerkeszthetnek majd egy-egy könyvet. 

Az irodalmi művek digitális terjesztése – vélte – azzal is járhat, hogy lényegében bárki, bármiféle különösebb nehézség nélkül belenyúlhat majd a szövegekbe, hozzátehet vagy kihúzhat belőlük, az így létrejött szöveget pedig azután felteheti az internetre. Szerinte az íróknak fel kell készülniük a „gerillaszerkesztők” akcióira, így ha a jövőben valakit megkérdeznek arról, hogy olvasta-e X vagy Y szerző művét, akkor a válasz az igen vagy a nem helyett az lehet: melyik változatot?

A skóciai születésű Ewan Morrison ugyanakkor naivnak nevezte Miéville vízióját, mely szerinte elsősorban a digitális kommunizmus elvein alapul (ennek lényege nagyjából az, hogy az internetre felkerült tartalmak közösségi tulajdonná válnak – a szerk.), ráadásul egy efféle rendszer – tette hozzá – az írók megélhetését is veszélyeztetné.

A vitán a műfaj jövőjével kapcsolatos kérdések is nagy teret kaptak. „Ahogy a vallásos emberek gyakran emlegetik a világ végét, ugyanúgy az írók gyakran jósolják a regény végét. A költők soha nem beszélnek a vers haláláról. A regényírókban miért van ez az extrém szorongás?” – tette fel a kérdést Jackie Kay költő.

Közben egy másik edinburghi vitán az amerikai-brit író, Patrick Ness, úgy vélte: a közösségi oldalakon érkező azonnali visszajelzések és az internetes kommentek fokozhatják az öncenzúrát a szerzők körében, akik attól rettegnek, hogy szavaikat adott esetben kiforgatják, rosszul idézik vagy hamisan adják majd vissza, például a Twitteren.

(A kép forrása)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk.