A foci Eb-n döntőbe jutott angol válogatott szövetségi kapitánya, Gareth Southgate elárulta, hogy melyik könyvben találta a legértékesebb tanácsokat akkor, amikor az edzői karrierjére készült.
Minden könyvben van tipp a focihoz
Southgate Stephen Covey önsegítő bestsellerét találta a leghasznosabbnak, nemcsak ahhoz, hogy hogyan vezessen egy csapatot, de a családi életét illetően is. Bár vasárnap végül Spanyolország legyőzte az angol válogatottat, a hírek szerint
a szövetségi kapitány pszichológiai felkészítése sokat segített a focistáknak az Eb-n,
és akkor is, amikor a büntetőrúgások miatt feszült volt a helyzet.
Gareth Southgate a High Performance nevű podcastban mesélte el, hogy amikor játékosként visszavonult, elolvasta A kiemelkedően eredményes emberek 7 szokása című könyvet.
„Mindig érdekeltek a menedzserkönyvek, mindegyikben lehet támponot találni.
Mindent aszerint olvasok, hogy hogyan működne ez a csapatommal vagy a gyerekeimmel?
Szinte soha nem kapcsolok ki, ami bizonyos szempontból kicsit szomorú. Nézek egy filmet és arra gondolok, hogy mi ebből az üzenet, ami segíthet fejlődni.”
Emellett James C. Collins Good to Great című könyvét is nagyon ajánlja.
Covey tippjei
Stephen R. Covey üzletember volt és számos önsegítő, illetve menedzserkönyv szerzője, akire a mormon egyház tanításai is nagy hatással voltak. 1996-ban a Time magazin a világ 25 legbefolyásosabb amerikai embere közé sorolta.
Legismertebb művét, A kiemelkedően eredményes emberek 7 szokását 1989-ben adták ki, azóta mintegy 20 millió példányban kelt el világszerte.
A kötetben Covey hangsúlyozza, hogy hosszú távon jobb, ha közös győzelemre törekszünk, nem pedig egyénire.
Az edző például ezt úgy alkalmazta, hogy a cserejátékosokat átnevezte „befejezőkre”, akiknek az a dolga, hogy megnyerjék a meccset.
Egy másik tanács, hogy koncentráljunk arra, amire van befolyásunk, és vállaljuk a felelősséget azért, hogy egy-egy helyzetben hogyan reagálunk.
A harmadik fontos lecke: először arra koncentráljunk, hogy megértsünk valamit, utána pedig arra, hogy megértessük magunkat. Hiszen ha meghallgatunk valakit, akkor utána nagy eséllyel is ő végighallgat minket.
Ezenkívül Covey szerint
azokat a dolgokat kell előtérbe helyeznünk, amelyek egyszerre sürgősek és fontosak,
azután a fontosak következnek, és végül a sürgősek.
A szerző szerint arra törekedve kell dolgozni, hogy hogyan szeretnénk, ha emlékeznének ránk. Ehhez kombinálni kell a csapatmunkát – hiszen nem lehet mindent egyedül elérni –, azzal, hogy „élezzük a kést”. Utóbbin azt érti, hogy gyakorolni kell a készségeinket, olvasni kell, szolgálni a társadalmat, és odafigyelni az egészségünkre és az energiánkra.
Fotó: Facebook / England Football