Fejétől bűzlik

Wostry Ferenc | 2010. július 06. |

C
Dacre Stoker: DRAKULA AZ ÉLŐHALOTT

Athenaeum Kiadó, 2009, 447 oldal, 2950 Ft

 

 

Bram Stoker 1897-ben kiadott Drakulája a horror mérföldköve, egy nagyszerű, a naplóregény nyikorgó vázán ingadozó grand guignol-ponyva par excellence. Stoker déd-dédunokaöccse és Ian Holt forgatókönyvíró nemrégiben összeállt, hogy a Stoker-örökösök áldása kíséretében megírják a könyv ortopéd folytatását.

Húsz év telt el azóta, hogy végeztek a gróffal: egykori hőseink így vagy úgy, de mind sérült emberek lettek, a harc mindegyikőjükön otthagyta nyomát, vagy pszichésen, vagy Mina esetében fizikálisan, ő Drakula harapásának következtében azóta egy napot sem öregedett. Tipikusan posztmodern húzás antihősökké tenni a hősöket, az öreg Stoker ilyesmire gondolni sem mert volna, ehhez a huszonegyedik század kell.

Eleve a koncepció túlságosan posztmodern, meta: valós eseményekre, a történelemre való kikacsintgatás jellemzi, és ez elvonja az alapsztoritól a figyelmet. Dr. Van Helsinget azzal gyanúsítják, ő Hasfelmetsző Jack; Jonathan és Mina fia elszökik hazulról, hogy beállhasson egy színdarabba, amely hogy-hogynem a Drakula adaptációja (Bram Stoker tenmaga, figuraként felbukkan a regényben). Ez a fajta modern hozzáállás a kiindulópontja annak az anakronizmusnak, amely a könyvet áthatja.

Az összes keresztény figura hülye - személyiségük, világlátásuk, hitük dekonstrukció alá kerül és mind a lefolyóba rugdaltatik. Tökmindegy, hogy vallásos vagy-e vagy sem: észre kell vedd, hogy az ifjabb Stoker a maga erőszakos-liberális agendáját erőlteti a regényre - hogy az öreg Stoker emiatt felpofozta volna, az hótziher. A könyv főgonosza (hogy ő ki, maradjon titok) elleni harcban már nem működik a kereszt, mint ahogy úgy általában a vallásos relikviák bevetése is hatástalannak bizonyul. Kedves szerzők, dugják a modern pluralizmusukat a seggükbe. Itt ennek nincs helye!

A gótika kiplántálásán túl Dacre Stoker elköveti a talán még fatálisabb hibát, és a vérszomjas grófból, aki a nagy-nagybácsi eredetijében maga volt a megállíthatatlan, gonosz őserő, picsogó Tvájlájt-buzit csinál, aki Mina után nyafog (francba, csak eldumáltam ki az antagonista...) Ez sosem hallott még arról, hogy a nő olyan, mint a villamos? Ha az egyik elmegy, jön a másik. Hogy Dacre Stoker mégsem a borzalmas tinipicsa-rajongótábort célozta be, arra kizárólag az utal, hogy a könyv szó szerint tocsog a vérben és a szexben. Szóval van azért a regénynek pozitívuma is.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.