James Franco, zombik és skandináv krimi - ezeket az adaptációkat várjuk a legjobban 2013-ban

.konyvesblog. | 2013. március 05. |

James Franco és a medve

Miután az idei Oscaron már elég szép sikereket arattak a jobbnál jobb könyvek filmes adaptációi, vigyázó szemünket a még bemutató (vagy éppen forgatás előtt) álló feldolgozásokra vetjük. A shortlist.com harminc olyan regényt gyűjtött össze, amelyekre érdemes lesz figyelni a mozikban is, mi most ezek közül választottunk ki tíz olyan könyvet, amelyet valamiért szeretünk és várunk.

Patrick deWitt: Testvérlövészek

„Most éppen a rendezőt keressük” – mesélte tavaly májusban a Könyvesblognak Patrick deWitt, aki akkor azért érkezett Magyarországra, hogy a Testvérlövészek című westernjét népszerűsítse. A regényben egy bérgyilkos testvérpár, a hírhedt Sisters fivérek, Charlie és Eli, Oregonból Kaliforniába tartanak, hogy a Kapitány nevű bandavezér megbízásából eltegyenek láb alól egy férfit. Útjuk során a társadalom peremén (vagy azon kívül) tengődő figurák tucatjaival hozza össze őket a sors, ám aki keresztbe tesz nekik, azzal szívfájdalom nélkül leszámolnak. A forgatókönyvet Patrick deWitt írja, Eli-t a tervek szerint John C. Reilly alakítja majd.

F. Scott Fitzgerald: A nagy Gatsby

 

Az elveszett nemzedék egyik leghíresebb képviselőjének regényéből 1974-ben Robert Redford és Mia Farrow főszereplésével már készült egy film, 2011-ben pedig Baz Luhrman rendező gyürkőzött neki megint a feladatnak. A filmben a címszereplőt Leonardo DiCaprio, Nick Carraway-t Tobey Maguire, Daisy Buchanant pedig Carey Mulligan alakítja, bemutatóját azonban már többször elhalasztották. Az előzetes alapján kimondottan látványosnak ígérkező filmet az IMDb adatbázisa szerint május 10-én mutatják be az Egyesült Államokban (és rá néhány nappal Magyarországon is).

Max Brooks: World War Z

 

Max Brooks azonos című regényét dolgozta fel a Marc Foster rendezte mozi, amely már csak azért sem maradhatott ki a felsorolásból, mert a Brad Pitt főszereplésével készült film 2011-ben Magyarországon forgott. A zombifilm elkészültét több nem várt nehézség is hátráltatta (2011 októberében a terrorelhárítás lefoglalta a produkció kellékként behozott fegyvereit, tavaly májusban pedig kiderült, hogy pótforgatásra van szükség), de most nagyon úgy tűnik, hogy idén júniusban végre bemutatják a filmet.

Shakespeare: Rómeó és Júlia

Se szeri, se száma a 16. századi angol drámaíró halhatatlan szerelmi történetén alapuló filmes feldolgozásoknak, a rendezők ugyanakkor a jelek szerint nem tudják megunni a Capuletek és Montague-k acsarkodására fittyet hányó szerelmesek tragédiáját. Az új verzióban az eddig főleg tévés produkciókban feltűnő Douglas Booth játssza Rómeót, Hailee Steinfeld (ismerős lehet A félszeműből) pedig Júliát. A filmben feltűnik még Paul Giamatti, Damian Lewis és Stellan Skarsgard, a bemutató várhatóan valamikor októberben lesz Nagy-Britanniában.

Stephen King: Carrie

 

Stephen King regényét Brian De Palma több mint harminc éve vitte filmvászonra, most pedig A fiúk nem sírnak rendezője, Kimberly Peirce rendezte újra. A címszereplő bőrébe ezúttal Chloë Grace Moretz bújik, anyját pedig Julianne Moore alakítja. A filmet októberben mutatják be az Egyesült Államokban.

James Ellroy: Amerikai tabló

James Franco az év elején jelezte, hogy szívesen filmet forgatna James Ellroy regényéből, melyben – a kötet fülszövege szerint – „bűnözők, korrupt rendőrök és még korruptabb politikusok alakítják a történelmet, és az erő, amely mozgatja őket: a pénz, a szex és a hatalom”. James Franco nem csak rendezné a filmet, de eljátszaná a főszerepet is. Többet egyelőre nem nagyon tudni a projektről, mindenesetre mi várjuk az újabb részleteket.

Cormac McCarthy: Child of God


James Franco on WhoSay

 

James Franco tavaly februárban kezdte el forgatni a Cormac McCarthy harmadik regényén alapuló filmjét, melyet társ-forgatókönyvíróként is jegyez, emellett ő játssza az egyik főszerepet is. Az 1973-ban megjelent regény, amely egy nekrofil, pedofil tömeggyilkos történetét dolgozza fel, vegyes fogadtatásban részesült. Nem csoda, hiszen a könyvben kellő részletezettséggel követhetjük végig, hogyan hull le a kultúra Lester Ballardról, aki „hozzád hasonlóan talán Isten gyermeke".

William Faulkner: Míg fekszem kiterítve

Ugyancsak James Franco nevéhez fűződik Faulkner klasszikusának legújabb feldolgozása. Franco nem csak rendez meg ír, de természetesen játszik is, és mi mást, mint az egyik főszerepet. Az 1930-ban megjelent regényben egy meghalt tanyasi öregasszony családtagjai felkerekednek, hogy az asszony földi maradványait Jeffersonban temessék el. A Géher István fordította könyv fülszövege szerint „viszontagságos, hosszú úton szekereznek végig, hogy a szó szoros értelmében ’tűzön-vízen át’ végbevigyék, amire szavukat adták”.

Stieg Larsson: A lány, aki a tűzzel játszik

Bár az év elején lehetett olyan híreket olvasni, melyek szerint Daniel Craiget esetleg kiírnák a Millennium trilógia második részén alapuló filmből, de a másik főszerepet játszó Rooney Mara állítólag nem tud semmi ilyesmiről. A film előkészítéséről összességében meglehetősen keveset tudni, jelen állás szerint azonban úgy néz ki, hogy Steven Zaillian írja ennek is a forgatókönyvét.

Jo Nesbø: Hóember

„Én könyveket írok, vagyis ez a dolgom – úgyhogy ha filmek készülnek belőlük, annak csak örülni tudok, meg remélem, hogy jó az alapanyag, amit a kezükbe adtam. De én sem engedem, hogy bárki beleszóljon a munkámba, és ha egyszer a filmeseké a jog a regényemre – végezzék ők is a dolgukat ” – nyilatkozta tavaly a norvég Jo Nesbø (bővebben itt). Azt azért hozzátette, hogy nagy megtiszteltetés számára, hogy Scorsese fogja adaptálni a Hóembert, és elárulta, hogy tinédzserkorában egy Taxisofőr-plakát lógott az ágya fölött.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!