Ezeket a könyveket olvassák az asztronauták az űrben

.konyvesblog. | 2018. augusztus 03. |

tim_peake.jpg

Tim Peake

A Nemzetközi Űrállomás űrhajósai ugyan nagyon elfoglalt emberek, de időnként nekik is jár egy kis kikapcsolódás. Ez az oka annak, hogy meglehetősen nagy filmarchívum áll a rendelkezésükre odafent (természetesen sok űrutazós filmmel, mint például az Űrodüsszeia vagy a Gravitáció), és hogy van egy jó nagy „űrkönyvtáruk” is, ha éppen egy kis olvasásra vágynának.

A könyvek egy részét maguk az asztronauták vitték magukkal. Susan Helmsnek például megengedték, hogy tíz kötetet felvihessen. Ő többek közt az Elfújta a szélt, a Hiúság vásárát, és a Háború és békét választotta. Más könyveket űrturisták adományoztak nekik. A magyar származású milliomos, Charles Simonyi például a Faustot ajándékozta az űrhajósoknak, valamint Robert Heinlein A Hold börtönében című sci-fi regényét.

Hogy milyen könyveket olvasnak még az űrben, annak az Idependent járt utána. A teljes listát ITT tették közzé. A felsorolásból az derül ki, hogy az űrkönyvtár állománya igen színes, vannak benne klasszikus művek, például a Karamazov testvérek, vagy Dickenstől a Két város regénye, de akad jó pár bestseller is, például Dan Brown, Anthony Piers vagy Terry Brooks könyvek. A listából az is jól látszik, hogy az űrhajósok eléggé kedvelik a fantasy és a sci-fi műfaját, az érdeklődésüket jól mutatja, hogy a többszörös Hugo-díjas Lois McMaster Bujoldnak például vagy egy tucat regénye szerepel a könyvtárukban. 

Ami elég meglepő, hogy az űrbe jó pár gyerekkönyv is kikerült. Ez azért van, mert a Nemzetközi Űrállomásnak van egy szuper kezdeményezése is, aminek a Story Time from Space címet adták. Ennek a projektnek az a célja, hogy olvasásra buzdítsák azokat a gyerekeket, akik érdeklődnek az űrutazás és a könyvek iránt. Az általuk beküldött mesék közül aztán felolvasnak az asztronauták, az ebből készült videókat pedig az interneten teszik közzé.

Forrás: Independent

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.