Marilyn Schlitz, a kaliforniai Noetikus Tudományok Intézetének igazgatója egy napon arra ébredt, hogy ő Dan Brown legújabb könyvének főszereplője - számolt be a megdöbbentő eseményről a National Public Radio. Az amerikai intézet metafizikával, öngyógyítással és régi, transzcendentális tanításokkal foglalkozik, azokat kutatja modern, tudományos eszközökkel.
Marilyn Schlitz fotó: Ryan Gibbons/NPR
A könyv megjelenését megelőző napon Schlitz szokatlan dolgokat olvasott a Twitteren: a felhasználók arról beszéltek, hogy Dan Brown új könyvének főszereplője a Noetikus Tudományok Intézetének igazgatónője lesz. Schlintz másnap gyorsan megvette a könyvet és megdöbbenve, egyúttal nagy örömmel olvasta, hogy a főszereplő pont ugyanolyan dolgokat kutat, pontosan ugyanazokkal az adatokkal dolgozik mint ő, a mindennapjai teljes egészében ott feküdtek a könyv lapjain.
Míg a könyv főhősnője, Katherine Solomon gazdag családból származó, hosszú fekete hajú, sötétbarna, olajos bőrű szépség, Marilyn Schlitz egészen más típus, de mégis rengeteg mindenben hasonlít hozzá Katherine. Schlitz szülei is, csakúgy mint a könyvbéli hősnő apja és bátyja, harminckét generációra visszatekintve szabadkőműves családból származnak. Mindkét hölgy 19 évesen kezdte a karrierjét és mindketten elkötelezett hívei a régi idők misztikus tanításainak a modern tudományban való visszaemelésének és alkalmazásának.
A dolog azért meglepő, mert Dan Brown a könyv megjelenéséig nem lépett kapcsolatba az intézettel (legalábbis hivatalosan nem), mégis tudott róla minden apró részletet, még az is, hogy építettek egy hatalmas, elektromágnesesen védett laboratóriumot, amit a könyvben Brown "Kockának" hív. A könyvbemutató után Brown egy kedves emailt küldött az intézetnek, amelyben kifejtette, hogy nagy rajongója a munkájuknak, és a célja az volt, hogy ráirányítsa a figyelmet az intézetre. Ez meg is történt, a weboldaluk forgalma hatalmasra nőtt, mindenki interjút szeretne velük csinálni.
Schlitz mintegy tíz, az intézet által valóságban is kipróbált kísérletet ismert fel a könyvben, de a regényben leírt halálból való feltámasztás azért nekik sem sikerült. Schlitz szerint azokra az eddig megválaszolatlan, misztikus kérdésekre kell keresni a választ - még ha tudjuk, hogy lehet sosem találjuk meg -, amelyekről a tudomány nem akar tudomást venni, tabukat kell döntögetni. A Lost Symbol most akkora figyelmet irányított az intézetre, hogy lehet lesz is elég pénz ezekre a kutatásokra.