Egyetlen szóval emlékeznek a Holokauszt zsidó áldozataira

.konyvesblog. | 2014. január 27. |

jews-master675.jpgZsidó, hatmilliószor (fotó: Rina Castelnuovo/NYT)

Se szövevényes története, se jól megformált karakterei, de 1250 oldala ellenére is gyorsan olvasható. Inkább művészet, mint irodalom, és csak egyetlen szót tartalmaz. Azt, hogy zsidó. Méghozzá éppen hatmilliószor legépelve, utalva a holokauszt zsidó áldozatainak számára. Phil Chernofsky könyve egyszerre emlékezik, provokál és indít beszélgetéseket. A jeruzsálemi Gefen Publishing kiadó által megjelentetett kötet az And Every Single One Was Someone (És minden egyes ember valaki volt) címet kapta.

Ha távolról nézi az ember, nem különálló szavakat, hanem valamilyen mintát lát, amiről még azt sem tudja megállapítani, hogy fejjel lefelé van-e. De amint közelebbről szemléli, világossá válik, hogy a mintát egyetlen szó alkotja, aki akár ő is lehetne. Mellette a testvére, a nagynénje, egy lapra elfér az egész család. Aztán ahogy egyre tovább nézzük, vallja az alkotó, elkezdünk azon gondolkodni, hogy a hatmillióból kiválasztott, egyetlen szóval jelölt ember vajon ki volt, hol élt, és mi akart lenni, amikor felnőtt.

Chernofsky ötlete nem teljesen egyedi – több mint tíz évvel ezelőtt egy kis, Tennessee állambeli város nyolcadikosai hatmillió gémkapcsot gyűjtöttek össze, és projektjüket egy dokumentumfilmben is megörökítették. A gémkapcsok ugyanúgy az áldozatok anonimitását, és a nácik pusztításának mértékét igyekeztek kifejezni, mint a haláltáborok cipő- és szemüveghalmai.

Az Egyesült Államok minden zsidó vezetője elfogadta a könyvet, néhány Holokauszt-kutató azonban más véleményen van. A Yad Vashem Holokauszt emlékhely és múzeum több millió dolláros erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy ne csak egyetlen szót, de nevet is adjon az áldozatoknak. Eddig összesen 4,3 millió zsidó áldozatot sikerült azonosítaniuk, a neveket az Auschwitz-Birkenauban tavaly nyáron bemutatott Book of Names (Nevek könyve) című monumentális könyvben tették közzé. A múzeum igazgatója, Avner Shalev szerint a most megjelent kötet, csak egy nagy blöff, majd hozzátette, minden évben hatezer újabb könyvet publikálnak a Holokausztról.

Ilan Greenfield, a Gefen kiadó vezetője az első oldalon álló üres sorra hívta fel a figyelmet, ahol az emberek aláírhatják a könyvet – épp ahogy a haláltábort túlélő anyósa is tette. Greenfield szinte mindenki végiglapozza a könyvet, aki a kezébe veszi. Még akkor is, ha pontosan tudja, mit rejtenek a következő oldalak. Mióta piacra került, ötezer darabot nyomtattak belőle. Volt, aki száz példányt vásárolt meg belőle, hogy amerikai szenátorok között terjessze, de ausztrál, dél-afrikai és amerikai zsidó vezetők is vettek belőle a közösségüknek.

JP-JEWS-articleLarge.jpgPhil Chernofsky (fotó: Rina Castelnuovo/NYT)

A könyv ötlete a hetvenes évekig egy New York-i jesivába nyúlik vissza, ahol Chernofsky matematikát, tudományt, és zsidó tanulmányokat oktatott. Az egyik Holokauszt emléknapon a diákjaira bízta a faliújság készítését. Üres lapokat adott nekik, és arra kérte őket, hogy harminc percig folyamatosan írják a papírra a szót, zsidó. A fél óra végén az egész osztály eredményét összeadták, és kiderült, épp negyvenezerszer sikerült papírra vetniük. Évekkel később a 32 évvel korábban Izraelbe költözött férfi hatmilliószor írta le a szót, a kinyomtatott oldalakat egy jegyzetfüzetbe fűzte, és az irodájában tartotta. A nagybátyja elvitte a füzetet a jeruzsálemi könyvvásárra, ahol egy könyvkötő rábukkant, és az alkotás limitált számban el is készült. Alig egy évvel később pedig a tömegtermelés gondolata is felvetődött.

Minden oldal negyven, 120 soros oszlopból áll, egy oldalra 4800-szor lehet leírni, hogy zsidó. A betűtípus Minion, a betűméret pedig alig 5,5-es, a könyv súlya pedig alig több mint 3 kilogramm. A címlapon egy zsidó imakendő látható – ezt a kiadó választotta, az alkotó inkább egy kis fekete, vagy sárga csillagot szánt a borítóra. A kiadó célja, hogy a könyvet hatmillió példányban nyomtassák ki - ennyi példány több mint 420 kilométernyi polcot foglalna el.

A Harry Potter hét kötetében 1,1 millió szó van, jegyezte meg a Harry Potter-rajongó Chernofsky, majd hozzátette, az övében hatmillió. Sikerült lenyomnia J. K. Rowlingot.

Forrás: NewYorkTimes

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.