Fikció kategóriában „Amerika saját Charles Dickense”, vagyis E. L. Doctorow kapja idén a Kongresszusi Könyvtár díját. Az ötven éve az írói pályán lévő Doctorow úgy nyilatkozott, a díj arra jó, hogy egy időre orvosolja az önbizalomhiányát.
A Ragtime szerzője már gyermekkorában lelkes olvasó volt, elolvasott mindent, ami a keze ügyébe került. A legjobban viszont az érdekelte, hogyan keltheti életre a szavakat a papíron, ezért ő is író lett. Szerinte nincs olyan író, akinek ne lenne legalább egy kicsi önbizalomhiánya, a díj viszont egy időre békét és nyugalmat adott neki.
A díjat korábban Don DeLillónak is odaítélték, és korábbi formáját (Library of Congress Creative Achievement) John Grisham, Isabel Allende, Toni Morrison és Philip Roth is megkapta.
James Billington, a könyvtár képviselője szerint Doctorow minden regénye egy élettel és drámával teli, színes vászon, és minden kötete egy teljesen új világ krónikája. Doctorow a New York Timesnak elmondta, az, hogy műveiben az amerikai történelemre fókuszál, nem tudatos döntés, de egy ponton fel kellett ismernie, hogy az idő egy darabkája is szervezőerő lehet, vagyis nemcsak egy helyszín határoz meg egy regényt, hanem az időszak is, amelyben játszódik.
A díjat, ami az erős, egyedi hangú szerzőket díjazza, akik Amerikáról mesélnek, augusztus 30-án veheti majd át. A Kongresszusi Könyvtár díja a National Book Critics Circle-díjhoz, a National Book Awardhoz és a PEN Faulkner-díjához csatlakozik majd Doctorow elismerései sorában.
Forrás: Guardian