A nigériai származású Chimamanda Ngozi Adichie (Az aranyló fél napkorong, Americanah) kedd este vette át a PEN Pinter-díjat; a zsűri indoklása szerint személyében egy olyan kiváló író kapta az elismerést, aki munkáival „életünk és társadalmunk valódi igazságát” mutatja meg. Köszönőbeszédében (mely a Fogd be és írj címet viselte) Adichie úgy vélte, az íróknak nem feltétlenül kell megnyilvánulniuk politikai ügyekben, de a maga részéről úgy gondolja, hogy a művészet nem lehet kifogás arra, hogy az írók kibújjanak a polgári kötelezettségeik alól – azaz világosan kell gondolkozniuk, tájékozottnak kell lenniük, időről időre pedig cselekedniük kell és fel kell emelni a szavukat. Szerinte a művészeknek tudniuk kell, mi az igaz, a hazugságot pedig hazugságnak kell nevezniük.
Adichie felemlegette, hogy hazájában több kritika érte, amiért bírálattal illette a homoszexualitást kriminalizáló törvényt, illetve azért is, mert párbeszédet sürgetett a női jogokkal kapcsolatban. A reakciókból azt szűrte le, mintha afrikaiként nem tarthatná magát feministának, mert eszerint a nézet szerint az afrikai származás és a feminizmus egymást kölcsönösen kizáró tényezők. Ezen vélemények szerint a feminizmus a Nyugat betegsége, a homoszexualitást pedig olyasminek állították be, ami teljesen összeegyeztethetetlen az afrikaisággal; azzal pedig, hogy ő kiállt a melegek jogai mellett, úgy vették, hogy nem tiszteli az afrikai kultúrát.
Adichie szerint nem az ő választása volt, hogy bizonyos társadalmi ügyekben megnyilatkozzon, hiszen ő egy író. Ám az írás olyan platformot kínál neki, ahol megszólalhat a számára fontos témákban. A művészetét nem akarja egy olyan semleges pajzsként használni, amely mögé el lehet bújni. Írónak és polgárnak tartja magát, és polgári kötelességének érzi, hogy társadalmi ügyekben megszólaljon. Meglepte, hogy emiatt a hazájában milyen sokszor érezte azt, hogy el akarják hallgattatni. Egyszer egy újságíró ezt így foglalta össze neki: „Az emberek nem szeretik, ha a feminizmusról beszélsz, ők csak azt akarják, hogy fogd be és írj!”
A PEN Pinter társdíját (melyet hagyományosan az az évi díjazott adományozhat oda) a jelenleg 15 éves börtönbüntetését töltő szaúdi jogász és emberi jogi aktivista, Waleed Abulkhair kapta.
Forrás: Guardian